Koho najviac ovplyvní 1. fáza dohody medzi USA a Čínou

Obmedzená obchodná dohoda amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou odstraňuje hlavnú prekážku pre akcie Apple a ďalšie technológie, ktoré sa tento rok dostali na rekordné maximá.


V piatok ohlásená, tzv. dohoda 1. fázy, ktorá však stále nebola podpísaná, pozastavuje plánované zavedenie nových 15% colných sadzieb s nedeľňajšou platnosťou, ktoré by zasiahli čínsky spotrebný tovar v hodnote 160 miliárd dolárov len niekoľko týždňov pred Vianocami, vrátane 115 miliárd dolárov v prípade telefónov iPhone, notebookov a inej elektroniky.


Dohoda by tiež znamenala, že Spojené štáty znížia existujúce clá na iný tovar. Čína súhlasila so zvýšením dovozu energetických, farmaceutických a poľnohospodárskych výrobkov z USA, hoci čínski predstavitelia neponúkli žiadne podrobnosti o množstve amerického tovaru, s ktorým bude Peking súhlasiť.


V prípade podpisu bude Trumpova dlho očakávaná dohoda úľavou najmä pre spoločnosť Apple, ktorej sa obchodná vojna medzi najväčšími ekonomikami na svete dotýkala najviac spomedzi amerických spoločností. Ďalšími profitujúcimi budú výrobcovia čipov, ktorí vyrábajú komponenty pre zariadenia, ktoré sú väčšinou vyrábané v Číne.


Odhaduje sa, že tarify, ktoré by v nedeľu zasiahli dovoz iPhonu, by znížili do roku 2020 zisk na akciu Apple o 4 %.


Aj napriek celoročnej obchodnej neistote vzrástli akcie Apple v tomto roku o 70 % na historicky najvyššiu úroveň. Hlavným faktorom pre investorov je vysoká dôvera v to, že Washington a Peking nakoniec uzavrú dohodu. Akcie spoločnosti Apple tiež ťažili z pokroku pri zvyšovaní výnosov zo služieb, keďže svoje portfólio diverzifikovali z dôvodu poklesu predaja iPhonu.


Dôvera, že obchodná vojna bude urovnaná, v roku 2019 posunula S&P 500 o 26 % a podporila 44% rally v subindexe informačnej technológie SPLRCT.


Analytik BofA Global Research Wamsi Mohan zvýšil v stredu svoj cenový cieľ pre spoločnosť Apple a predpovedal, že prípadné rozšírenie 5G by prinieslo tri roky robustného predaja iPhonu.


Index Philadelphia Semiconductor Index SOX v roku 2019 vzrástol o 56%, nakoľko sa predpokladá, že zavádzanie bezdrôtovej technológie 5G pravdepodobne ukončí pokles globálneho dopytu po čipoch. Globálny trh s čipmi by sa mal podľa prognózy World Semiconductor Trade Statistics zotaviť v roku 2020 o 5,9 % po tohtoročnom poklese o 12,8 %.


Zdroj: Reuters