Ako ovplyvňuje Brexit spolu s ratúcimi mzdami Bank of England

Ani tri roky po referende Spojeného kráľovstva o opustení Európskej únie nie je schopné prísť s realistickým plánom, ako odstúpiť. Tento cieľ je zatiaľ v nedohľadne. Úradníci v Bank of England to nemajú rozhodne ľahké.

Guvernér centrálnej banky Mark Carney chce pokračovať v pomalom zvyšovaní úrokových sadzieb. Čím dlhšie sa nešťastný proces naťahuje, tým ťažšie sa dá ignorovať to, čo sa deje v ekonomike krajiny.

V tomto týždni oficiálne štatistiky ukázali, že ročný rast základnej mzdy v priebehu troch mesiacov do apríla stúpol na 3,4%. Trh práce, ktorý od referenda v roku 2016 zostal pružný, aj keď investície v Spojenom kráľovstve klesli, nevykazuje žiadne známky oslabenia. Nezamestnanosť dosahuje 3,8%, pričom miera zamestnanosti je 76,1%, čo je najvyššia zaznamenaná úroveň.

Ako sa trh práce sprísňuje, pracovníci požadujú vyššie mzdy. Britský výkon produktivity však znamená, že je tu len málo priestoru na to, aby sa tak stalo bez toho, aby sa vyvolala inflácia. (To znamená, že ak zamestnanec nezačne produkovať viac produkcie za hodinu, každé zvýšenie platov by sa muselo pokryť zvýšením cien pre zákazníkov).

Za normálnych okolností by BoE vážne uvažovala o zvyšovaní úrokových sadzieb z ich súčasnej úrovne 0,75%, aby pôsobila proti účinku rastúceho platu. Jeho mandátom je udržiavať infláciu na úrovni 2% v strednodobom horizonte. Zrýchľujúce sa mzdy naznačujú, že by sa ekonomika mohla začať prehrievať.

Súčasnosť sa dá však sotva považovať za normálne okolnosti. Ostatné členské štáty EÚ poskytli Británii predĺženie lehoty na Brexit, pretože britský parlament sa snaží o dosiahnutie konsenzu v pláne odchodu. Všetky možnosti - vrátane vystúpenia z EÚ bez dohody - zostávajú stále aktuálne. Bolo by riskantné sprísniť menovú politiku práve teraz kvôli neistému dôsledku na britské hospodárstvo.

V ideálnom prípade by vláda Spojeného kráľovstva stanovila jasnú cestu odchodu pre svojich občanov (a tvorcov sadzieb BoE) . Banka by potom bola aspoň schopná zhodnotiť ekonomický výhľad, zvážiť rôzne riziká a primerane stanoviť menovú politiku. Nie je však možné predvídať, akým smerom sa politici vyberú. Možno sa vrátia s novým referendom alebo všeobecnými voľbami. To by len celý proces predĺžilo.

Niektorí členovia Výboru pre menovú politiku banky sa prieťahov obávajú. „Chcem zdôrazniť, že MPC nemusí nutne držať sadzby v platnosti, kým sa nevyriešia všetky neistoty Brexitu,“ povedal Michael Saunders v pondelok a dodal, že úrokové sadzby budú pravdepodobne musieť rásť rýchlejšie ako trh očakáva. Zástupca guvernéra Ben Broadbenta a Andy Haldane, hlavný ekonóm BoE, tiež nastolili jastriabiu rétoriku.

Postupovať by mali opatrne. Existujú náznaky, že nedávny nárast miezd môže klesnúť v dôsledku jednorazových faktorov, najmä vo verejnom sektore. Inflácia dosiahla v apríli 2,1%, čo je len tesne nad cieľom banky. Globálne vyhliadky sú pochmúrne kvôli obchodnej stagnácii medzi Amerikou a Čínou. Od amerického Federálneho rezervného systému až po Európsku centrálnu banku sa niektorí z popredných svetových menových orgánov pripravujú na ďalšie stimuly. To by malo BoE prinúť premýšľať o zvýšení sadzieb.

Ak sa bude proces Brexitu stále naťahovať, bude čoraz ťažšie vyčkávať na jeho vyriešenie. Centrálni bankári bohužiaľ nemôžu robiť prácu politikov, no zároveň nemôžu čakať do nekonečna, ako si veľa politikov myslí.


Zdroj: Bloomberg