Microsoft kupuje AI firmu Nuance za 19,7 mld. USD

Americký technologický gigant Microsoft sa dohodol na prevzatí spoločnosti Nuance Communications, ktorá sa venuje umelej inteligencii (AI) a cloudcomputingu, za 19,7 miliardy dolárov (16,57 miliardy eur). Informoval o tom v pondelok Microsoft.


Technológia Nuance sa vo veľkej miere využíva na vedenie lekárskych záznamov. Táto dohoda posilní ponuku Microsoftu v oblasti zdravotnej starostlivosti, uviedol americký gigant v správe pre tlač.


Akvizícii spoločnosti Nuance predchádzala vzájomná dohoda o partnerstve z roku 2019. Microsoft tak zaplatí za spoločnosť Nuance vrátane jej dlhu 56 USD na akciu, čo znamená 23-percentnú prirážku oproti cene, pri ktorej Nuance uzavrela obchodovanie v piatok 9. apríla.


Nuance je priekopníkom v oblasti AI a popredným dodávateľom cloudových služieb pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Doterajší šéf Mark Benjamin zostane generálnym riaditeľom Nuance a bude sa zodpovedať Scottovi Guthrieovi, výkonnému viceprezidentovi pre cloud a AI v spoločnosti Microsoft.


Akvizícia Nuance je druhou najväčšou transakciou Microsoftu po kúpe LinkedIn za 26 miliárd USD v roku 2016. Vlani v septembri kúpil americký softvérový gigant výrobcu videohier ZeniMax za 7,5 miliardy dolárov.


Zdroj: Forbes