Buffettova investícia stráca 21 mld. $


Nižšie si môžete prečítať stručný vývoj investície Warrena Buffetta a jeho spoločnosti Berkshire Hathaway do akcií Apple. Priebeh tejto investície je obzvlášť aktuálny dnes, kedy na trhoch zažívame pomerne vysokú volatilitu. Tá neobchádza ani veľkých investorov, ako sú Warren Buffett. Na rozdiel od väčšiny investorov ich však volatilita nevyvádza z rovnováhy ani v momente, kedy ich aktuálna strata narastie na ohromných 21 mld. USD, čo na porovnanie predstavuje asi 2/3 štátneho rozpočtu SR. Profesionálni investori čelia rovnakým poklesom, ako všetci účastníci trhu, no namiesto toho, aby sa akcií zbavovali, ich naopak dokupujú. V období panických výpredajov je však nesmierne obtiažne udržať si zdravý úsudok a nepodľahnúť emóciám.

Práve využívanie poklesov na trhu predstavuje jednu z našich stratégii, ako investujeme do verejne obchodovaných spoločností na burze.


Vývoj akcií Apple


Akcie Apple dosiahli v polovici roku 2018 vrchol, keď sa dostali na hodnotu okolo 233 USD za akciu. Odvtedy stratili akcie približne 37% svojej hodnoty, čím sa oficiálne dostali do hlbokého medvedieho trendu. S 252,5 miliónmi akcií, ktoré spoločnosť Berkshire Hathaway vo svojom portfóliu drží, predstavuje stratu 21,6 mld. USD – teda aspoň na papieri. To je veľké množstvo peňazí, dokonca aj na Berkshire. Avšak, ak si myslíte, že Warren Buffett sa obáva svojej investície, skúste popremýšľať znova. V skutočnosti sa s najväčšou pravdepodobnosťou deje presný opak.


Časová os investície spoločnosti Berkshire do Apple


Akcie Apple sa prvýkrát objavili v akciovom portfóliu Berkshire Hathaway začiatkom roka 2016. Pôvodný nákup predstavoval približne 9,8 mil. akcií v hodnote približne 1 mld. USD - relatívne malý objem na investíciu Berkshire. V nasledujúcom štvrťroku spoločnosť Berkshire pridala ďalších 5,42 miliónov akcií. Odvtedy sa podiel spoločnosti Berkshire zvýšil takmer každý štvrťrok - vrátane posledných osem kvartálov - a dokonca aj po nedávnom poklese ostáva Apple s veľkou rezervou najväčšou akciovou pozíciou v portfóliu Berkshire.


Prečo Buffett investoval toľko peňazí do Apple ?


Apple má niekoľko vlastností, ktoré Buffett miluje. Má obrovský rešpekt voči generálnemu riaditeľovi Timovi Cookovi, pretože spoločnosť drží obrovskú hotovosť a pokračuje v generovaní FCF (free cash flow). Navyše Apple realizuje spätný odkúp akcií (buyback stocks program) a Buffett miluje investície, kde cíti, že spoločnosť sa na trhu obchoduje za menej ako je jej vnútorná hodnota. Spoločnosť má pozoruhodne lojálnu zákaznícku základňu a ukázalo sa, že pre konkurentov je obzvlášť ťažké, ak nie nemožné, krátiť podiel na trhu. Keďže služby spoločnosti Apple (Apple Music, atď.) naďalej rastú, tento stav by sa mal ešte zlepšiť. Nemenej dôležité je, že Buffetta pri investícii do akcií Apple netrápi skutočnosť, ako sa bude predávať iPhone XS alebo aké tržby prídu z predaja produktov Apple v Číne počas obchodnej vojny medzi USA a Čínou. "Nikto si nekúpi farmu na základe toho, že vie, čo príde v budúcom roku," povedal Buffett minulý rok pre CNBC. "Kúpia si ju, pretože si myslia, že je to dobrá investícia v priebehu 10 alebo 20 rokov." Inými slovami, Buffettovi je naozaj jedno, aké údaje zverejní Apple o predaji v akomkoľvek konkrétnom štvrťroku (alebo roku, keď na to príde). Pokiaľ spoločnosť naďalej udržiava svoj podiel na trhu a konkurenčné výhody, nemení to jeho dlhodobý investičný pohľad.


Buffett takéto situácie miluje


Samozrejme, nikto nie je nadšený, keď vidí svoju investíciu klesať. No tak, ako bolo povedané, Warren Buffett miluje kombináciu dvoch konkrétnych vecí: keď sa akcie, ktoré má rád, stávajú podhodnotenými a keď má Berkshire k dispozícii dostatok hotovosti, ktorú môže použiť. Momentálne sa práve toto deje. Berkshire na konci tretieho štvrťroka mala viac ako 100 miliárd dolárov v hotovosti, čo je o 80 miliárd dolárov viac, než býva Buffettovým pravidlom. Ťažko povedať, ako sa Buffett a jeho tím počas nestabilného štvrtého štvrťroka rozhodli, ale neboli by sme prekvapení, ak by bol tento štvrťrok najaktívnejší z pohľadu nákupu akcií. A rovnako by sme neboli prekvapení, keby Buffett pri takýchto stlačených cenách nenavýšil podiel v Apple.


zdroj: financeyahoo, berkshire, rozpocetsk