Chovateľ kôz, ktorý vybudoval finančné impérium


S príchodom jari sa Mark Spitznagel (49), investor v hedžových fondoch, ukryl pred koronavírusom do kopcov nad Michiganským jazerom na svoju farmu Idyll. Tamojších 80 hektárov pastvín sa onedlho stane domovom pre 400 mláďat alpských kôz, z ktorých mlieka sa bude vyrábať syr ochutený bylinkami a medom. Keď Spitznagel práve nepasie kozy, na Wall Streete úspešne bojuje v najdivokejšom kúte, v ktorom obchody patria k tým najriskantnejším.


Jeho firma Universa Investments má aktíva vo výške 4,3 miliardy amerických dolárov a tucet ľudí, medzi ktorými nájdete matematikov, skúsených obchodníkov i držiteľov titulu PhD. Peniaze zarába obchodmi, pri ktorých takmer vždy malú sumu stratí, ale z času na čas astronomicky zarobí.


Universa totižto vykupuje krátkodobé opčné kontrakty, ktoré sú uzatvárané s cieľom ochrániť sa pred prudkým nárastom volatility alebo neočakávaným výkyvom trhov. Laicky povedané, tieto obchody sa môžu oplatiť iba v prípade náhleho a hlbokého prepadu. Každý deň zarábajú investori vo svete poľahky niečo málo tým, že predajú Spitznagelovi svoje opcie. 


Takto to beží, až kým jedného dňa priletí “čierna labuť”, čiže nepredvídateľná udalosť, čo sa stáva približne raz za päť až desať rokov.Napríklad, teroristi zaútočia na newyorské mrakodrapy alebo globálnu ekonomiku paralyzuje pandémiakoronavírusu. Potom sa roly otočia aSpitznagelinkasuje enormné sumy peňazí, ktoré mu bohato vynahradia všetky tie dni malých strát. A tí, ktorí sa doposiaľ kŕmili na jeho návnade, sa zrazu ocitnú v pasci nepredstaviteľných strát. Často ich nadobro odrovnajú.


Príkladom je mesiac marec, počas ktorého sa index S&P 500 prepadol takmer o 30 percent, čo predstavuje straty trhovej hodnoty v biliónoch dolárov. Spitznagel mal v ruke opcie, konkrétne právo predávať index za vopred určenú cenu, ktorá bola pôvodne výrazne pod trhovou cenou indexu. Až kým sa index neprepadol. Jeho firma vďaka tomu zaznamenala najlepší mesiac v histórii svojho fungovania.


Vlajková loď firmy Universa Investments, ktorou je fond Black Swan Protection Protocol, priniesla takmer dvom tuctom inštitucionálnych investorov v marci ohromujúcich 3 612 percent, jej zisky dosiahli v roku 2020 celkovo 4 144 percent. Zo svojej farmy odoslal Spitznagel investorom list, ktorý následne citovali po celom svete: „Tieto výnosy pravdepodobne prekonajú akékoľvek iné investície, na ktoré si môžete spomenúť, odkedy ste s nami. Sláva vám za to, že ste sa rozhodli pre Universu.“


Spitznagel si vybudoval kariéru na chamtivosti obchodníkov, ktorí uprednostnili rýchly zisk aj za cenu rizika. Aby si dopriali tieto ľahké zisky, ponesú obchodníci riziko obrovských, avšak veľmi málo pravdepodobných strát. Niekto sa nakoniec nachytá.

 

Akonáhle sa objaví finančná panika alebo nepredvídateľná udalosť, akou je práve pandémia koronavírusu, Spitznagelova firma sa zmení z niečoho, čo pripomínalo charitu, na finančnú veľmoc, ktorá je plne zásobená cennými hedžovými pozíciami. Následne Spitznagel uspokojí nový dopyt obchodníkov, ktorým je strach. 


„Hľadáme možnosti na trhoch, ktoré sa prejavia až po rokoch, dokonca po desaťročiach,“ hovorí. V ťažiskových momentoch krízy majú jeho aktíva, ktoré sú za iných okolností takmer bezcenné, astronomickú hodnotu.


Čo sa týka marcového zisku, podľa odhadov Forbesu Spitznagel investoval 100 miliónov dolárov, čo klientom firmy Universa Investments vynieslo minimálne tri miliardy dolárov. Zisk 4 144 percent stojí investorov ročne v prepočte jedno percento vzhľadom na vysoké poplatky hedžového fondu, ktoré si Universa účtuje.


Po marci fond Black Swan Protection Protocol priniesol priemernú ročnú návratnosť investovaného kapitálu vo výške 76 percent od založenia firmy v roku 2008. To je síce dobrý výsledok, no ak by prebiehal rovnaký výpočet koncom roka 2019, dlhodobý zložený výnos by bol iba o niečo lepší, ako návratnosť S&P 500 v rovnakom časovom období.


Spitznagel vyrastal v Northporte v Michigane v rodine pastora. Zásadnú životnú skúsenosť zažil ako 16-ročný, keď navštívil Chicago Board of Trade, jednu z najstarších búrz s futures a opčnými kontraktmi. Stretol sa tam s rodinným priateľom Everettom Klippom, ktorý riadil firmu obchodujúcu s futures. Bol fascinovaný „nezameniteľnou, podrobnou komunikáciou a synchronizáciou“ trhov. Počas letných prázdnin sa zaúčal u Klippa a sledoval ceny obilia i správy o úrode.

 

Klipp naučil Spitznagela nebáť sa malých strát. „Zvykol som chodiť za Everettom s výskumom o kukuričnej úrode. Vysmial sa mi s tým, že sú to hlúposti. Záleží na tom, aby ste sa nebáli malých strát,“ vraví. Vo veku 22 rokov, po absolvovaní michiganskej Kalamazoo College, si Spitznagel kúpil miesto v Chicago Board of Trade.


V roku 1999 sa Spitznagel spojil s Inštitútom Newyorskej univerzity pre matematické vedy a študoval u Nassima Taleba, autora slávnej teórie o čiernej labuti. V tom istom roku založili hedžový fond Empirica, ktorý si určil za cieľ profitovať z neočakávaných finančných udalostí. Fond bol rozpustený v roku 2005 a po dvojročnom pôsobení v Morgan Stanley založil Spitznagel firmu Universa Investments. Stalo sa to len pár mesiacov predtým, než vypukla finančná kríza, ktorá v roku 2008 postupne zasiahla celý svet. 


Podľa odhadov Forbes dnes Spitznagel disponuje ako majoritný vlastník Universy majetkom vo výške 250 miliónov dolárov.


Zdroj: Forbes

Margius Capital

Vajnorská 142

831 02  Bratislava

Slovakia

02/ 3211 4483