DPO Coinbase (COIN)


Historická udalosť vo svete kryptomien. Už od februára tohto roka sa hovorilo o pláne veľkej americkej zmenárne Coinbase vtúpiť na burzu, čím by sa stala vôbec prvou verejne obchodovateľnou spoločnosťou v tomto odvetví. Plán sa včera naplnil a Coinbase odštartoval novú kapitolu vo veľkom štýle. Jeho hodnota sa hneď pri štarte priblížila hranici 100 miliárd dolárov.


Akcie spoločnosti Coinbase sa na americkej burze Nasdaq, kde sa obchodujú aj cenné papiere firiem ako Apple alebo Tesla, začali obchodovať za otváraciu cenu 381 dolárov za kus, čo o 131 dolárov prekročilo 250 dolárovú referenčnú cenu pre štart obchodovania. Coinbase tak razom dosiahol trhovú kapitalizáciu na úrovni 99,6 miliardy dolárov. Táto hranica sa napokon medzi špekulantmi očakávala.


V jeden moment sa cena akcií firmy, ktorá na burze vystupuje pod tickerom COIN, dostala až na takmer 425 dolárov za kus, čo hodnotu Coinbase posunulo na hranicu 112 miliárd dolárov "on a fully diluted basis". Teraz však osciluje okolo hranice 367 dolárov s očakávanými výkyvmi.


"Dnešné zalistovanie je míľnikom, ale nie až tak dôležitým, ako každý nový deň, ktorý je pred nami. Coinbase má ambicióznu misiu: zvýšiť ekonomickú nezávislosť vo svete, pretože každý si zaslúži prístup k finančným službám, ktoré im pomôžu k lepšiemu životu. Aby sa to stalo skutočnosťou, máme pred sebou ešte veľa práce, "píše na blogu šéf spoločnosti Coinbase Brian Armstrong.


Coinbase podľa očakávania pre vstup na Nasdaq nezvolil primárny úpis akcií (initial public offering, tzv. IPO), počas ktorého sa emitujú nové akcie a spoločnosť naberá ďalší kapitál, ale naopak stavil na menej časté, hoci čím ďalej populárnejší priame zalistovanie (direct public offering , tzv. DPO).


Vďaka tomu si tak Coinbase nemusel najímať sprostredkovateľov v podobe investičných bánk alebo maklérov a môže zabezpečiť napríklad väčšiu likviditu alebo príležitosť pre existujúcich akcionárov alebo napríklad pre doterajších zamestnancov, aby mohli svoje akcie predať na trhu bez toho, aby daná firma nutne potrebovala nový kapitál.

Práve zamestnanci budú pravdepodobne patriť medzi tých, ktorí budú akcie v prvých dňoch predávať, prípadne po určitom období, kedy im to umožní zmluva (tzn. Lock-up period). Ťažiť z toho bude aj investičná firma Andreessen Horowitz, ktoré v Coinbase vlastní štvrtinový podiel, a zarobí na tom aj jeho šéf Brian Armstrong, ktorý drží 21,7 percenta akcií a zaradí sa tak medzi najbohatších Američanov.


Vstup Coinbase na burzu bude kľúčový aj pre vývoj kryptomenového trhu ako takého. Podľa ekonóma Lukáša Kovanda totiž dáva možnosť zviezť sa na rastovej vlne digitálnych mien aj tým, ktorí majú za to, že tento rast nie je opretý o skutočnú vnútornú hodnotu kryptomeny, ale je výsledkom prechodnej mánie. Aj naďalej tu ale ostávajú oprávnené obavy.


"Na akcie spoločnosti Coinbase bude možné uplatniť ako modely tradičných financií, tak aj tradičné ukazovatele typu podielu P / E, ktorý zachytáva pomer ceny za akciu k zisku na akciu. Samozrejme tým pádom hrozí aj to, že sa ukáže, že sú akcie tejto firmy nadhodnotené, "píše Kovanda vo svojom komentári.


Spolu s nadhodnotenosťou akcií sa môže špekulovať aj o nadhodnotenosťou samotných kryptomien, čo môže viesť k väčšiemu prepadu. Aktuálne totiž nie sú ich cenové výkyvy podložené žiadnym presným ukazovateľom, ale skôr subjektívnymi názormi investorov. To môže burza čiastočne zmeniť.


S rastom kryptomeny rastie aj Coinbase


Coinbase vznikol už v roku 2012, avšak vtedy kryptomeny takmer nikto neriešil. Brian Armstrong, ktorý zmenáreň spoluzaložil a vedie ju z pozície výkonného riaditeľa, však v digitálnych menách videl potenciál už v ich ranných časoch. Toto presvedčenie sa mu nakoniec vyplatilo, čo možno pozorovať nielen na čerstvom vstupe na burzu, ale aj na výsledkoch z minulého roka.


V roku 2020 Coinbase utŕžil 1,3 miliardy dolárov pri čistom zisku okolo 322 miliónov. Vôbec prvýkrát sa tak vlani dostala do čiernych čísel, čomu napokon pomohol aj rast počtu klientov, ktorých má byť teraz na platforme cez 56 miliónov. Zhruba šesť miliónov z nich má obchodovať na pravidelnej báze.


Pre Coinbase je počet užívateľov kľúčový, pretože pre zmenáreň predstavuje hlavný zdroj príjmov. Tým sú poplatky, ktoré klienti vrátane až sedemtisíc inštitúcií a ďalších asi 115 tisíc partnerov platia za realizované nákupy a predaje kryptomien. Dôležitým aspektom v tomto úspechu je pochopiteľne aj rast digitálnych mien ako takých.


Reč je spravidla o Bitcoine, ktorý počas včerajšieho dňa vzrástol na hodnotu presahujúcu 63 tisíc dolárov, čo je pre najobľúbenejšiu digitálnu menu planéty nový rekord. Súčasne vyjadruje Bitcoinu podporu svojimi nákupmi celá rada veľkých firiem, predovšetkým Tesla, ktorá pred pár mesiacmi nakúpila Bitcoin v hodnote 1,5 miliardy dolárov.


Zdroj: Czechcrunch