Jesse Livermore


Nikto v histórii nedokázal to, čo Jese Lauriston Livermore - niekoľkokrát zarobiť stovky miliónov dolárov a vždy ich aj prerobiť. Pre mnohých sa stal výstredným hrdinom, ktorý dokázal svojou genialitou vstať niekoľkokrát z popola a opäť sa zmeniť na popol. Taký bol profesijný, ale aj osobný život J. Livermora - ako na hojdačke.


Narodil sa v časoch vznikajúcej finančnej dominancie Spojených štátov v roku 1877 a už od svojich detských čias mal talent na čísla. Čítať a písať sa údajne naučil už v troch rokoch. Algebru na škole miloval. Preto bolo pre neho šokujúce, keď ho otec zobral v štrnástich rokoch zo školy len preto, aby sa stal farmárom ako on. Jesse radšej z domu ušiel s piatimi dolármi vo vrecku.


Zamestnal sa u akciového brokera, u ktorého nerobil nič iné, iba písal kriedou na tabuľu zmeny cien akcií amerických spoločností. Čísla si poctivo zapisoval do denníka, z čoho si začal vytvárať grafy. Spoznal úrovne, ktoré prerazí cena a vtedy má šancu na ďalší prudký pohyb. Stal sa z neho technický analytik.


V tom čase bolo v móde stávkovať na pohyb cien akcií. Cez lokálne stávkové kancelárie ľudia stavili na to, či cena bude rásť alebo klesať. Jesse začal využívať svoje znalosti minulých pohybov a úspešne predpovedal ich ďalší vývoj. Tak úspešne, že v 16 rokoch mohol s prácou skončiť a živiť sa ako profesionálny tipovač. Problém nastal v situácii, keď začal zarábať väčšie sumy - a to na úkor stávkových kancelárií. Tie mu postupne zakázali špekulovať.


J. Livermorovi neostávalo nič iné, ako skúsiť šťastie priamo na burze. Zo začiatku to bolo náročné, no v 24 rokoch sa mu to nakoniec podarilo. Stávkou na Northern Pacific Railway premenil desaťtisíc dolárov na pol milióna. Veľká jazda sa začala. Počas akciovej paniky v roku 1907 vstúpil do veľkej krátkej pozície, keď si akcie požičal na to, aby ich predal a následne kúpil lacnejšie so ziskom. Vtedy za jeden deň zarobil milión dolárov. Sám veľký bankár J. P. Morgan ho požiadal, aby navrátil dôveru v akciový trh, čo Jesse spravil a svoju krátku pozíciu otočil na dlhú. Akcie vzrástli, panika bola zažehnaná a z J. Livermora sa stal hrdina. No už rok nato sa dostal do pasce na trhu s bavlnou a zbankrotoval. Čoskoro sa postavil na nohy, no v roku 1915 ho čakal ďalší bankrot. Vždy sa našli finančníci, ktorí ho založili. K bavlne sa vo veľkom štýle vrátil ešte na konci prvej svetovej vojny, keď špekulačnými obchodmi vyhnal jej cenu do nebies. Pozíciu uzavrel až na naliehanie prezidenta Woodrowa Wilsona.


Obchodom života J. Livermora sa stala opäť krátka pozícia na akciách. Keď videl, čo sa deje na konci roka 1929, pripomenulo mu to panický rok 1907. Postupne začal kumulovať masívnu krátku pozíciu voči všetkým, ktorí špekulovali na ďalší rast akcií. Oplatilo sa - pri najväčšom krachu akcií v histórii zarobil sto miliónov dokárov. Hodnota jedného dolára vtedy bola minimálne 15-násobne väčšia ako v súčasnosti. Okamžite sa stal jedným z najbohatších mužov v krajine.


Jesse sa však z peňazí dlho netešil. Dramatický život neviedol iba na finančnom trhu, ale aj v súkromí. Druhý rozvod, divoká zábava a milenky zhoršili jeho psychické zdravie a novovytvorená komisia pre cenné papiere zabrzdila jeho obchody, z ktorých mnohé by sa dnes považovali za manipuláciu.


V roku 1934 zbankrotoval naposledy. Neschopnosť vrátiť sa naspäť do hry ho prevalcovala. Jeho láska k hazardu ho doviedla k tretiemu manželstvu so ženou, ktorá bola päťkrát vydatá a jej dvaja manželia spáchali samovraždu. O pár rokov ich nasledoval aj J. Livermore.


Zdroj: Trend