Koronavírus opäť paralizuje trhy

V úvode obchodovania nového týždňa klesá taliansky akciový trh o bezmála 4 % v dôsledku troch úmrtí a šírenia koronavírusu v krajine. Hlavné akciové indexy odpisujú 2 až 3 percentá.


Tretia najväčšia ekonomika eurozóny a rozsiahly akciový trh sú pod tlakom koronavírusu. Školy, univerzity múzea či kiná, spoločne s ďalšími verejnými akciami sú zatvorené alebo zrušené. Taliansky akciový index FTSE MIB v úvode odpisuje cez 4 % pod úroveň 23 750 bodov. Nákaza zasiahla ekonomicky silné a bohaté regióny vrátane Lombardie, ekonomicky významné centrum Miláno. Dochádza k vykupovaniu ochranných zdravotných pomôcok na trhu, obchodov s potravinami, narastá panika. Šéf tamojšej agentúry civilnej ochrany uviedol, že sa stále nepodarilo nájsť v krajine "pacienta nula" a o to komplikovanejšia je akákoľvek predikcia ďalšieho šírenia vírusu.


Výrazne stráca nemecký akciový trh, kde index DAX odpisuje cez 3 %, rovnakou intenzitou stráca francúzsky index CAC. O niečo miernejší - aktuálne okolo 2,7 % - je pokles britského index FTSE 100.


Hlavný menový pár EUR/USD je obchodovaný pri hladine 1,0830.