Mesačný report 1/2019

Výpredaj na akciových trhoch


Pre december sme očakávali skôr mierny optimizmus, ktorý mal byť podporený výstupom zo stretnutia G20. Naďalej pretrvávalo pre trh niekoľko rizikových faktorov - rokovania o brexite, spor Talianska a EÚ o rozpočte pre rok 2019, prudký prepad cien ropy -, ale nič z toho nenasvedčovalo, že americké akciové trhy smerujú k jednému z najhlbších prepadov vo svojej histórii. Široký index S & P 500 za december odpísal 9,2% m / m. Za výpredajom nestála iba jedna samostatná správa. Jednalo sa skôr o súbor niekoľkých faktorov.


Nové jednanie medzi USA a Činou ohľadne obchodnej vojny


Globálne finančné trhy pozorne sledujú vývoj obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Na konci novembra sa zástupcovia USA a Číny na summite G20 dohodli na prímerí, počas ktorého budú 90 dní rokovať o nových podmienkach a počas tejto doby na seba neuvalia žiadne nové clá ani podobné opatrenia. Tento krok trhy najprv prijali pozitívne, ale vzápätí optimizmus vyprchal a začali sa šíriť obavy, že k žiadnej dohode nemusí prísť a príde k ďalšiemu vyhroteniu sporu.


Obchodná vojna dvoch najväčších ekonomík sveta nie je hrozbou len pre firmy týchto krajín, ale je rizikom pre celú globálnu ekonomiku.


Brexit


Británia mala v priebehu decembra schváliť dohodu o vystúpení Británie z EÚ, ktorá bola s EÚ vyjednaná na mimoriadnom novembrovom summite. Avšak v britskom parlamente vzrástol veľký odpor voči dohodnutým podmienkam, premiérka Mayová sa následnej parlamentnej porážke vyhla tým, že konečné hlasovanie odvolala a presunula ho na január. Pokiaľ britský parlament dohodu o vystúpení z EÚ neschváli do 21. januára 2019, hrozí tzv. tvrdý brexit, teda vystúpenie z EÚ bez dohody.


Tvrdý brexit by bol pre finančné trhy krokom do neznáma, čo môže vyvolať ďalšiu výpredajovú vlnu.


Ropa/OPEC


Na začiatku decembra sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) s partnermi (predovšetkým Ruskom) dohodla na obmedzení ťažby pre rok 2019 o 1,2 mil. barelov ropy denne. Po krátkodobej stabilizácii ceny ropy sa však vrátili obavy, že zníženie ťažby nebude dostatočné.


Cena ropy sa v decembri prepadla o 10% m / m a dostala sa na 1,5 ročné minimá (Brent 51 USD). Od polovice októbra sa cena ropy prepadla o 40%.


Nízka cena ropy tlačí na ceny dlhopisov, ktorými sú financované ťažobné spoločnosti v USA. Pred dvomi rokmi, keď sa cena ropy dostala pod 30 USD / bbl, bol krach rizikových ropných dlhopisov jedným z najvážnejších faktorov pre rizikové aktíva. Dlhopisy ropných firiem predstavujú zhruba tretinu trhu rizikových dlhopisov v USA (tzv. High Yield).


ECB, Fed


Zasadnutie ECB (13.12.) podľa očakávania nové informácie neprinieslo, iba potvrdilo ukončenie nákupov aktív (QE) na konci roka 2018.


Fed (19.12.) zvýšil podľa očakávania sadzby o 25 b.b. do pásma 2,25-2,50% a v roku 2019 očakáva dve zvýšenia po 25 b.b. a potom ešte jedno v roku 2020. Napriek tomu, že Fed znížil výhľad uťahovania menovej politiky, z reakcie trhu vyplývalo, že niektorí investori mali ešte agresívnejšie očakávania (napr. žiadne zvýšenie sadzieb v roku 2019)


Indexy v číslach


Akciové trhy na konci roku prešli výpredajovou vlnou, ktorá pre americké trhy znamenala jeden z najhlbších decembrových prepadov v histórii.


Globálne akciové indexy za december a celý rok 2018 vykázali nasledujúce výkony:


S & P 500 -9,2% m / m (6,7% r / r);

Nasdaq -9,5% m / m; (-4,5% r / r).

DAX -6,2% m / m (-18,7 r / r).

Nikkei 225 -10,5% m / m (-12,2 r / r).

Shanghai Composite -3,6% m / m (-24,6% r / r).


Komodity


Komoditné trhy mali v decembri opäť zmiešaný vývoj, avšak široké indexy stratili 6-8% m / m. Za celý rok 2018 si komoditné indexy odpísali 9-13% r / r.


V decembri opäť prešli veľmi dramatickým vývojom energie (-10% m / m). Cena ropy sa síce v prvej polovici mesiaca stabilizovala, podporou sa stala dohoda združenia OPEC a ďalších pridružených krajín (Ruska) o obmedzení ťažby v roku 2019 o 1,2 mil. barelov denne. Avšak výpredaje na akciových trhoch a obavy z nedostatočného obmedzenia ťažby znovu zrazili cenu ropy, ktorá v decembri prepadla o 10% m / m v dôsledku čoho sa dostala na najnižšiu úroveň od leta 2017 (Brent - 52 USD, WTI - 45 USD). Za celý rok 2018 ropa typu Brent stratila 19% r / r.


Nervozita na finančných trhoch sa v decembri odrazila aj na cenách technických kovov (-4% m / m) a poľnohospodárskych plodín (-2% m / m). Naopak nárast nervozity a pokles dlhopisových výnosov pomohol drahým kovom (+5% m / m). Cena zlata (+5% m / m) sa po polroku vyhupla nad hranicu 1280 USD. Za celý rok 2018 zlato skončilo v miernej strate (-1% r / r)


Krátkodobý vývoj bude ovplyvnený vývojom na finančných trhoch a sentimentom ohľadne americko-čínskej obchodnej vojny. Cena ropy by mohla nájsť oporu v dohode o obmedzení ťažby. Cena zlata bude reagovať predovšetkým na vývoj úrokových sadzieb. Rizikovým faktorom pre ceny komodít zostáva vývoj kurzu dolára.


Dlhopisy


V USA sa počas decembra výnosová krivka prepadla po celej dĺžke o 30 bodov, a to aj cez ďalšie zvýšenie sadzieb Fedu o 25 bodov na 2,25 - 2,50%. Aj keď Fed naznačil, že aj v roku 2019 bude pozvoľna zvyšovať sadzby, trh prehodnotil svoje očakávania a výnos 10ročného dlhopisu prepadol na 11mesačné minimum 2,73%. Za 7 týždňov sa tak výnos 10-ročného dlhopisu prepadol o 50 bodov. Výpredaj na akciových trhoch a prepad cien ropy viedol v USA k razantnému nárastu rizikových prirážok na 2,5ročné maximá.


Nervozita na globálnych finančných trhoch viedla k poklesu výnosovej krivky o ďalších 5-10 bodov naprieč celou eurozónou. Nemecká výnosová krivka do splatnosti 8rokov bola na konci decembra záporná. Taliansko sa dohodlo s Európskou komisiou na rozpočte, rizikové prémie klesli o 40 - 50 bodov, výnos 10-ročného dlhopisu Talianska sa tak po pol roku vrátil na 2,75%. Kreditné prémie pri európskych dlhopisoch opäť narástli a dostali sa na dosah 3-ročných maxím.


Trhy momentálne zaceňujú, že centrálne banky už nebudú zvyšovať úrokové sadzby, čo vytvára priestor na možné prekvapenie, pretože stále sú vysoké šance na zvyšovanie sadzieb napr. zo strany Fedu.


Meny


Dolár voči euru celý mesiac bez jasného trendu kolísal okolo 1,14 USD / EUR. Trh nereagoval na vývoj dlhopisov v USA ani na upokojenie politického napätia v eurozóne (Taliansko).


Česká koruna voči euru sa celý mesiac obchodovala bez trendu okolo 25,9 CZK / EUR, ale na záver roka koruna posilnila pod hranicu 25,8 CZK / EUR. Koruna nereagovala na zasadnutie ČNB na konci decembra.


Ostatné meny v regióne (poľský zloty a maďarský forint) mali podobný nevýrazný vývoj.


Euro-dolárový trh môže krátkodobo ovplyvňovať skôr sentiment a politika (brexit). Koruna voči euru by mala pokračovať v nevýraznom obchodovaní. V priebehu roka by koruna mohla ťažiť z predchádzajúceho zvyšovania sadzieb ČNB.Výhľad na január


Hlasovanie o brexite


Január bude aj naďalej pod vplyvom faktorov, ktoré boli na trhu prítomné už v decembri. Zásadné bude zrejme hlasovanie o brexite v Británii, ktoré je naplánované na týždeň od 14.1. Rizikovým scenárom je tzv. tvrdý brexit, čiže neschválenie dohody o vystúpení z EÚ. To by podľa nás znamenalo predovšetkým neistotu, ktorá by mohla na čas paralyzovať obchodné vzťahy. Finančný trh by pravdepodobne reagoval výpredajmi.


USA vs. Čína


Bezpochyby budú aj v januári v centre pozornosti informácie o rokovaniach medzi USA a Čínou ohľadom vzájomnej obchodnej politiky. Tu máme skôr kladné očakávania, ale aj tu musíme pripomenúť rizikový scenár. Tým by bol neúspech vyjednávania a ďalšia eskalácia vzťahov (vyšší objem tovaru zaťaženého vyšším clom). Rizikový scenár by mal negatívny vplyv nielen pre finančné trhy, ale aj pre globálnu ekonomiku.


ECB a Fed


Na konci januára bude zasadať ECB (24.1.), ale výraznejšiu zmenu v politike asi nemožno očakávať. Podobne by ani zasadnutie Fedu (30.1.) nemalo tentoraz priniesť výraznejšie impulzy. Investori budú sledovať, či centrálni bankári udržia svoje odhodlanie naďalej zvyšovať úrokové sadzby v roku 2019.


Súhrn


Celkovo by január mohol na akciové trhy priniesť upokojenie po výrazných decembrových výpredajoch. Avšak netreba zabúdať na riziká ohľadne brexitu a celkového výhľadu na globálny rast ekonomiky.


Zdroj: J&T Banka