Mesačný report 1/2020

Vyčkávanie na podpis dohody medzi USA a Čínou


V priebehu decembra panovala na akciových trhoch pozitívna nálada, ktorá bola podporená predovšetkým blížiacim sa podpisom obchodnej dohody medzi USA a Čínou a rastúcimi šancami na riadený odchod (s dohodou) Veľkej Británie z Európskej únie.


Zasadnutie centrálnych bánk (Fed a ECB) tentoraz nič nové neprinieslo a za zmienku tak stojí iba plánovaná zmena stratégie ECB, ktorá sa s nástupom novej šéfky chce viac zamerať na otázky týkajúce sa životného prostredia.


V otázke obchodných vzťahov USA a Číny bolo zásadné to, že k 15. decembru nedošlo k uvaleniu nových ciel na spotrebný tovar z Číny, ako bolo pôvodne plánované. Následne, v druhej polovici mesiaca, sa začali objavovať informácie o blížiacej sa dohode tzv. fázy 1, ktorá by mala byť podľa posledných správ podpísaná 15. januára.


Voľby jednoznačne posunuli Britániu k brexitu


Predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii podľa očakávaní priniesli drvivé víťazstvo Konzervatívnej strany s doterajším premiérom Borisom Johnsonom. Presvedčivé víťazstvo a jasná parlamentná väčšina konzervatívcov, ktorí mali predvolebné heslo "dotiahneme brexit" (Get brexit done), zvyšujú šance, že skončí 2-ročné prešľapovanie na mieste, parlament schváli výstupnú dohodu a Británia na konci januára opustí EÚ.


Indexy v číslach


Pretrvávajúca pozitívna nálada sa pretavila aj do rastu indexov.


Široký americký index S & P 500 pridal v decembri takmer 3%, za celý rok zaznamenal rast 29% a iba dva stratové mesiace.


Podobne na tom bol aj európsky Stoxx Europe 600 s 2% rastom v decembri, 23% rastom za celý rok 2019 a tiež iba s 2 mesiacmi v červenom.


Nárast geopolitického rizika na Blízkom východe


Vstup do nového roka priniesol vyhrotenie vzťahov medzi USA a Iránom. Americké ozbrojené sily zabili v Iraku iránskeho vysokého vojenského predstaviteľa, generála Kásema Solejmáního, ktorý bol opakovane obvinený z organizácie mnohých teroristických útokov v regióne. V odvete Irán ostreľoval americkú vojenskú základňu v Iraku.


Na globálnych trhoch sa nárast napätia prejavil iba pre cene zlata, ktoré behom pár dní pridalo cez 70 dolárov a po 7 rokoch sa opäť dostalo k úrovni 1600 USD. Cena ropy reagovala iba mierne a zostala pod úrovňou 70 USD (Brent). Kvôli globálne uvoľnenej menovej politike boli prvotné reakcie finančných aktív (akcie, dlhopisy, meny) veľmi mierne.


Ďalší vývoj situácie na Blízkom východe bude pre finančné trhy dôležitý.


Investori čakajú na podpis dohody 15. januára


V januári sa bude pozornosť upínať k 15. januáru, kedy by mala byť podpísaná rámcová dohoda (tzv. prvá fáza) medzi USA a Čínou. Vzhľadom k tomu, že v minulosti už došlo k mnohým nečakaným zvratom, môžu informácie naznačujúce riziko ďalšieho odloženia podpisu priniesť na trhy vyššiu volatilitu.


Výsledková sezóna za 4Q19


V polovici januára odštartuje v USA výsledková sezóna za 4Q. Tradične prvé oznámia svoje výsledky 14. januára veľké americké banky. Celkové očakávania na výsledkovú sezónu za 4Q sú pozitívne. Po slabších troch kvartáloch, kedy zisky firiem v 3Q dokonca nepatrne klesli (-1% r / r), by podľa očakávaní analytikov malo v 4Q dôjsť k obratu a zisky firiem v priemere vzrásť o 3,5% r / r pri raste tržieb o 5%. Pre vyznenie výsledkovej sezóny bude dôležitý aj výhľad firiem pre tento rok.


V Európe sa výsledková sezóna pomaly rozbehne až na konci januára. Aj v tomto prípade analytici očakávajú obrat, kedy po 4 poklesoch v rade by zisky firiem mali v priemere vzrásť o 2% r / r a tržby o 4%.


Bude Fed aj naďalej pumpovať likviditu do trhu ?


Januárové zasadnutie ECB (23. 1.) bude asi bez výraznejších prekvapení. Rovnako aj Fed na konci januára (29. 1.)pravdepodobne potvrdí, že po predchádzajúcom trojitom znížení sadzieb tento rok žiadnu úpravu sadzieb už neplánuje.


Avšak pozornosť priťahujú kroky Fedu na zlepšenie finančnej stability. Rôznymi nástrojmi Fed od septembra napumpoval do systému cez 400 miliárd dolárov. Následne tento extrémny stimul pomohol dostať akciové indexy na nové rekordy a to všetko pri minimálnej volatilite. Súčasný program je naplánovaný do konca januára a bude dôležité, aký ďalší postup Fed zvolí. Okamžité ukončenie podpory sa zdá ako málo pravdepodobné.


Výhľad


Rovnako ako predchádzajúce mesiace, aj na začiatku januára sa akciové indexy dostali na historické či dlhodobé maximá. Trh rôznym rizikovým faktorom odoláva aj kvôli uvoľnenej menovej politike, preto budú pre ďalší vývoj dôležité kroky Fedu v otázke ďalšieho zvyšovania bilancie.


V druhej polovici januára do vývoja na trhoch prehovorí začiatok výsledkovej sezóny a pokračujúce rokovania medzi USA a Čínou. Pokiaľ nedôjde k ďalšej eskalácii napätia na Blízkom východe, tento faktor by sa nemal ďalej prejavovať.


Celkovo tak kvôli sentimentu, pokračujúcej monetárnej stimulácii a pozitívnemu očakávaniu na výsledkovú sezónu je výhľad na akcie neutrálno - pozitívny a to aj napriek predchádzajúcemu výraznému nárastu.


Zdroj: J&T Banka