Mesačný report 10/2019

Volatilný september


September sa niesol v znamení centrálnych bánk a ich monetárnej politiky. Popri rozhodovaní centrálnych bánk investori sledovali pokračovanie ságy americko-čínskeho vyjednávania vzájomnej obchodnej dohody a snahu demokratov o začatie procesu impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi za údajné zneužitie právomoci a ohrozenie národnej bezpečnosti v kauze Ukrajina a syn Johna Bidena (pravdepodobný demokratický kandidát na prezidenta). Všetky tieto faktory stáli za očakávanou zvýšenou volatilitou.


ECB


Zasadnutie ECB (12. 10.) prinieslo podľa očakávaní zníženie depo sadzby o 10 b.b. na -0,5%. Draghi uviedol, že ECB bude od novembra spúšťať nový program QE vo výške 20 mld. EUR / mesačne. Tento program nie je časovo obmedzený. ECB bude pokračovať v plnej reinvestícii ako kupónov, tak maturujúcich cenných papierov. Dôjde k úprave súčasného programu TLTRO 3 a ECB zavedie dvojstupňový systém pre banky, podľa ktorého bankám účtuje záporné sadzby z rezerv. Časť bankových rezerv uložených v ECB bude tak vyňatá z úročenia zápornými sadzbami (-0,50%). Celkovo by sa dalo skonštatovať, že posledné zasadnutie ECB vyznelo holubičím tónom.


Fed


Po ECB sa trh upínal k zasadaniu Fedu (18. 9.). To síce prinieslo očakávané zníženie sadzieb o 25 b.b., ale relatívne neutrálne vyznenie sprievodného komentára vrátane ľahko zníženého výhľadu na vývoj ekonomiky v tomto roku, ktorý bol zmäkčený skôr slovne než v presvedčivom číselnom vyjadrení. Trh zneistel a výhľad na ďalšie znižovanie sadzieb sa citeľne zmiernil. Na pomoc tak prišiel až komentár šéfa Fedu Powella, ktorý vyznel viac holubičím tónom tým, že fakticky naznačil možnosť obnovenia programu QE, aj keď možno v inej forme, v akej sa to dialo doteraz.


USA vs. Čína


Samozrejme sa september nemohol zaobísť bez ďalších komentárov k vyjednávaniam medzi USA a Čínou. Trump najskôr uviedol, že dohoda môže byť dosiahnutá až po jeho funkčnom období ale vzápätí sa na twitterovom účte objavila informácia, že nevylučuje rýchle dosiahnutie vzájomnej dohody. V súhrne tak z tejto fronty naďalej prichádzali a zrejme ešte budú prichádzať protichodné informácie.


Impeachment Donalda Trumpa

Okrem vyššie popísaných udalostí by sme neradi vynechali jeden podstatný faktor, ktorý bol na trhu badateľný. Je ním snaha o ďalší pokus amerických zákonodarcov (demokratov) o začatie procesu impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi. Ako podklad má slúžiť zneužitie právomoci a ohrozenie národnej bezpečnosti v kauze Ukrajina a syn Johna Bidena (pravdepodobný demokratický kandidát na prezidenta). Podobné kroky sú rovnako zdrojom volatility a neistoty.


Indexy v číslach


Holubičia a jednoznačná ECB, nevýrazný Fed, protichodné komentáre z vyjednávania USA vs. Čína a snaha o impeachment D. Trumpa to sú faktory, ktoré prinášali volatilitu na trh. Avšak zrejme prísľub ďalších vĺn nových finančných prostriedkov od centrálnych bánk priniesol na akciový trh plusový mesiac.


Celkovo americké akciové trhy za september pridali 0,5-2,0% m / m. Nemecký DAX vzrástol o 4,1% m / m. Japonský Nikkei 225 +5,1% m / m. Čínsky index Shanghai Composite +0,7% m / m. Český index PX za september vykázal 0,4% rast m / m.


Výhľad


Obchodný spor USA vs. Čína


Ani október sa nevyhne opätovnému kľučkovaniu medzi informáciami o (ne) dohode USA s Čínou ohľadne vzájomnej obchodnej politiky. V druhom októbrovom týždni má pricestovať čínska delegácia do USA. Trh zatiaľ neočakáva dosiahnutie dohody, ale čiastkové kroky vpred by mohli byť predsa len dosiahnuté. Naopak výrazný neúspech či ďalšie vyhrotenie vzťahov by bolo negatívnym impulzom pre rizikové aktíva.


ECB


Zasadnutie ECB (24. 10.) by už nemalo mať taký náboj ako to zo septembra. Zmena sadzieb zrejme už nie je na programe dňa, a tak sa dozvieme skôr podrobnosti k uvedeným monetárnym krokom. Len pripomíname, že opätovné spustenie programu QE (20 mld. EUR / mesačne) je plánované na november.


Fed


Dôležité však bude zasadnutie Fedu (30. 10.). Trh bol po septembrovom zasadnutí pomerne rozpoltený v otázke, či dôjde k ďalšiemu zníženiu sadzieb. Avšak posledné makroekonomické dáta resp. ich slabosť zvýšila pravdepodobnosť na zníženie sadzieb o 25 b.b. na ďalšom zasadnutí na takmer 70%. Nemožno vylúčiť, že by Fed tiež predstavil program, ktorý by sa svojou podstatou blížil programu QE. Ak by Fed začal opätovne

zvyšovať svoju bilanciu, bola by to informácia, ktorá by mala pomôcť rizikovým aktívam.


Výsledková sezóna za 3Q19


Od polovice októbra sa taktiež naplno rozbehne výsledková sezóna v USA. Práve informácie o tom, ako sa darí firmám, by mohli priniesť dôležitý faktor, ktorý nastaví investorskú náladu. Naše očakávanie je neutrálne. Doposiaľ sa v predchádzajúcich kvartáloch darilo prekonávať očakávania trhu, čo môže viesť k úpravám odhadov a neutralizovať možné solídne výsledky.


Výhľad


Ako hlavné riziká vnímame ako obchodnú vojnu USA vs. Čína, možný

impeachment D. Trumpa, vývoj makroekonomických indikátorov či neistotu ohľadom výsledkovej sezóny za 3Q19. Centrálne banky by svojou uvoľnenou menovou politikou mali byť naopak podporou pre riziková aktíva. Avšak pre nové maximá na akciových indexoch sa odôvodnenie nachádza len veľmi ťažko.


Zdroj: J&T Banka