Mesačný report 10/2020


September patril opäť Covid-u 19


Predchádzajúce obavy sa naplnili a téma okolo pandémie Covid-19 sa ocitla v centre záujmu investorov. Dôvodom bol znepokojujúci vývoj v počte novo nakazených, následne aj v počte hospitalizovaných a bohužiaľ aj mŕtvych. Geograficky sa vývoj rôzni. Avšak napríklad ani o USA sa nedá hovoriť, že by sa situácia lepšila. Skôr by sa dala situácia popísať ako nezlepšujúca sa. USA sa držia okolo 45 tis. denne nakazených už takmer posledné dva mesiace. Áno, je to podstatne menej ako rekordy dosiahnuté na konci júla (takmer 80 tis.), ale stále to nemôže byť označované ako uspokojivý výsledok. Navyše ostatné regióny ako Európa, Indie, ale aj Brazília mali stále vysoké čísla denne nakazených osôb. S počtom nakazených súviseli aj obavy investorov ohľadne preventívnych opatrení, ktoré majú negatívny dopad na vývoj ekonomiky. Faktorom, ktorý by mohol celkovú situáciu

zlepšiť je nájdenie účinnej vakcíny. Na tomto poli však bude záležať na rýchlosti a účinnosti testov. Prezident USA sľúbil vakcínu do prezidentských volieb (3. novembra). Tento termín zrejme splnený nebude, no prelom roka už vyzerá reálnejšie.


Hospodárska politika


Zasadnutie ECB (10. 9.) neprinieslo výraznejšie prekvapenie. Trh špekuloval na to, že ECB bude reflektovať na naznačenú zmenu v stratégii Fedu-u , no Lagardeová uviedla, že ECB aktuálne sama prechádza zmenou stratégie, ktorú už naznačila na prelome roka. Tón vyjadrenia Európskej centrálnej banky sa niesol stále v uvoľnenom duchu. Formálne šéfka ECB uisťovala, že nízke úrokové sadzby zostanú na trhu dostatočne dlho, aby pomáhali pri vývoji ekonomiky.


Fed (16. 9.) vyznel trochu rozporuplne, pretože nedošlo k plnému objasneniu oznámenej zmeny v stratégiu menovej politiky. A teda trh nemá stále úplne jasno, ako presne bude znieť nová stratégia, ktorá sa má viac zamerať na zamestnanosť a na priemernú mieru inflácie pre určité obdobie. Aj v tomto prípade však Powell uisťoval, že sadzby ostanú nízke na dostatočne dlhú dobu na podporu ekonomiky. Investori taktiež vyčkávali na schválenie diskutovaného fiškálneho balíka, ktorý sa zatiaľ v odhadoch pohybuje medzi 1-2 bil. USD. V priebehu septembra k dohode nedošlo, čo bolo pre trhy miernym sklamaním.


Prezidentské voľby v USA


V septembri sa naplno rozbehol volebný boj o prezidenta USA. Voľby (3. 11.) samotné budú pravdepodobne dištančné, čo nahráva zvýšenej a predĺženej neistote vzhľadom na to, že volebné výsledky nebudú známe ihneď, ale až s oneskorením a tesný výsledok môže byť napadnutý obomi kandidátmi. Prvá debata zo začiatku októbra mierne favorizovala Bidena, ale prieskumy nemusia vždy predstavovať skutočné rozpoloženie voličských preferencií. Asi najdôležitejšou správou bolo vyjadrenie Trumpa, že sa nezaväzuje k uznaniu výsledku volieb, čo len potvrdzuje obavu trhu o predĺženej neistote okolo finálneho výsledku volieb. Trh by na poste prezidenta viac privítal Trumpa vzhľadom k absencii zmien, ktoré Biden sľubuje.


Indexy v číslach


Návrat rizikového faktora pandémie spôsobil, že akciové indexy ustúpili zo svojich maxím. Za september tak hlavné akciové indexy v USA odpísali 2,3 - 5,2% m / m. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 ustúpila o 1,5% m / m. Nikkei udržal kladný výsledok s +0,2% m / m. Šanghaj ukončila trojmesačná rastovú sériu a odpísala 5,2% m / m. Český index PX odpísal 3,9% m / m.


Výhľad


Covid-19 bude naďalej hlavnou témou


Ako nám už september a aj začiatok októbra naznačil, tak Covid-19 bude jednou z hlavných tém nadchádzajúcich týždňov a možno aj mesiacov, keďže rastúce alebo neznižujúce sa počty novo denne nakazených znamenajú nové preventívne opatrenia, ktoré nie sú pozitívne pre ekonomický vývoj. Rozhodujúcim faktorom v tomto smere bude vakcína, ktorá však v októbri pravdepodobne nebude schválená.


Hospodárska politika


V rámci hospodárskej politiky sa budú trhy naďalej upínať k možnosti schválenia balíka fiškálnej pomoci v USA. V rámci rokovaní dochádza k opakovaným zvratom od zastavení rokovaní až po jeho ďalšej posuny. Nová fiškálna podpora v USA by predstavovala pozitívny impulz pre akciové trhy. ECB (29. 10.) zrejme výrazné novinky nepredstaví a ponechá uvoľnenú rétoriku. Trh bude sledovať, či tentokrát ECB naznačí zvýšený záujem o zmenu stratégie Fedu. Dôvodom je nedávne vyhlásenie Lagardeovej, ktorá bola podobnej diskusii v poslednom rozhovore otvorená aj napriek vlažnej reakcii na poslednom zasadnutí ECB.


Výsledková sezóna za 3Q


Do diania na akciovom trhu v októbri zasiahne výsledková sezóna za 3Q20. Od tej sa čaká zlepšenie oproti 2Q a celkovo mierne optimistické vyznenie aj vzhľadom na to, že druhý kvartál nakoniec nevyznel tak negatívne, ako trh očakával. Dá sa povedať, že trh vníma zverejnenie výsledkov za 3Q ako pozitívny signál.


Prezidentské voľby v USA


Nesmieme samozrejme zabudnúť na boj o Biely dom, ktorý vyvrcholí 3. novembra. Október bude teda intenzívny na predvolebnú kampaň a tým pádom aj na dopady na akciový trh. Samotný boj Trumpa s chorobou Covid-19 už vyvolal nervozitu na finančnom trhu. Očakáva sa, že nervozita sa bude s blížiacim sa termínom volieb ďalej zvyšovať a môže spôsobovať vyššiu volatilitu pri rizikovejších aktívach.


Zdroj: J&T Banka