Mesačný report 11/2019

Sága USA vs. Čína pokračuje


Investori sa v októbri sústredili na čínsku návštevu v USA. Tá bola pre trhy prekvapivo pomerne úspešná. Došlo k ústnej čiastočnej dohode na niektorých oblastiach vzájomného obchodu. Z pohľadu USA sa jednalo predovšetkým o poľnohospodársku produkciu. Na oplátku došlo k odloženiu zvýšenia ciel o 5 p.b. na tovar v hodnote 250 mld. USD. Avšak súčasne čilský prezident odvolal plánovanú schôdzku oboch spomenutých veľmocí, kvôli nepokojom v krajine. Táto schôdzka, ktorá sa mala konať práve v Čile, mala priniesť podpis čiastočnej dohody. Aktuálne sa hľadá náhradný termín a miesto pre odvolané stretnutie.


ECB


Zasadnutie ECB (24. 10.) bolo posledným pre Maria Draghiho, ktorého na konci mesiaca nahradila doterajšia šéfka MMF Christine Lagardeová. Samotné zasadnutie nič nové neprinieslo. Došlo k potvrdeniu začiatku programu QE od novembra v hodnote 20 mld. EUR mesačne. Súčasne Draghi zachoval veľmi holubičiu rétoriku, kde zdôraznil, že uvoľnená menová politika zo strany ECB tu bude tak dlho, kým sa inflácia a celkovo stav ekonomiky nedostanú bezpečne k cieľom banky.


Fed


Fed (30. 10.) podľa očakávaní znížil sadzby o 25 b.b. Powell uviedol, že Fed je pripravený ďalej upravovať menovú politiku, ak to bude situácia vyžadovať. Zatiaľ je ale stav ekonomického vývoja podľa šéfa Fedu uspokojujúci. Táto rétorika zodpovedá aj trhovému očakávaniu na ďalší krok centrálnej banky. Trh dáva 50% šancu na ďalšie zníženie sadzieb až na marec 2020.


Brexit


Na konci októbra k plánovanému brexitu nakoniec nedošlo. Veľká Británia s EÚ vyrokovala predĺženie do konca januára 2020. Premiér Johnson pretlačil konanie domácich predčasných volieb do Parlamentu, ktoré sa uskutočnia na začiatku decembra (12. 12.). Na začiatku roka by potom mal Parlament, ktorý vzíde z volieb hlasovať o Johnsonovej dohode o vystúpení z EÚ. Fakticky sa teda vystúpenie Veľkej Británie z EÚ s dohodou odkladá do budúceho roka.


Výsledková sezóna za 3Q2019


Výsledková sezóna za 3Q19 zatiaľ prekvapuje na tržbách z 61% a na čistom zisku z 80%. Medziročný rast na tržbách dosahuje 2,9% a na čistom zisku zatiaľ záporné jedno percento. Okrem samotných čísel sa trh zameriava aj na výhľad, ktorý bol doteraz pomerne optimistický predovšetkým pre 4Q. Celkovo hodnotíme výsledkovú sezónu neutrálne až mierne pozitívne.


Indexy v číslach


Pozitívne odozvy z vyjednávania USA vs. Čína, holubičie centrálne banky a relatívne solídna výsledková sezóna znamenali ďalší kladný mesiac. Celkovo americké akciové trhy za október pridali 0,5-3,7% m / m. Nemecký DAX vzrástol o 3,5% m / m. Japonský Nikkei 225 +5,4% m / m. Čínsky index Shanghai Composite +0,8% m / m. Český index PX za október vykázal 0,9% rast m / m.


Výhľad


Podpis čiastočnej dohody medzi USA a Čínou


V novembri bol plánovaný podpis čiastočnej dohody medzi USA a Čínou, ktorá by mala riešiť niektoré oblasti vzájomného obchodu. Pre USA predovšetkým poľnohospodársku produkciu a pre Čínu okrem iného niektoré otázky duševného vlastníctva. Avšak tzv. Čilské stretnutie bolo odvolané z dôvodu nepokojov v Čile. Aj tak sa nevylučuje, že by november mohol priniesť faktický podpis tzv. čiastočnej dohody. Naďalej bude trh sledovať ďalší vývoj v tejto problematike. Nesleduje sa len spomínaný podpis čiastočnej dohody, ale aj potenciál

odkladu zvyšovania ciel alebo ich zavedenia na zvyšok tovaru, ktoré bolo plánované na decembrový termín.


Výsledková sezóna za 3Q


Trh bude aj v novembri sledovať výsledkovú sezónu, ale je zrejme dobré pripomenúť, že väčšina veľkých či sledovaných mien z firemného sektora v USA už svoje výsledky prezentovalo. Zatiaľ vyznieva výsledková sezóna za 3Q ako neutrálna až mierne pozitívna. Trh sa už upína k predpokladanému vylepšeniu firemných čísel v roku 2020.


Preváženie indexov MSCI


Z technického hľadiska budú investori sledovať prevážanie indexov MSCI ku ktorému dôjde 27. 11. Vzhľadom k ďalšiemu navyšovaniu podielu čínskych akcií budú pod tlakom tituly z ostatných tzv. rozvíjajúcich sa trhov. Prevažovanie väčšinou so sebou prináša zvýšený objem aj volatilitu.


Výhľad


Do novembra vstupujú akciové indexy v blízkosti svojich nových historických maxím. Je tento rast opodstatnený a odôvodniteľný ? To je otázka, ktorú si aktuálne kladie čoraz viac investorov. Do novembra takisto vstupujeme s informáciami ako sú možné podpísanie čiastočnej dohody medzi USA a Čínou, stále solídne makroukazovatele aspoň v prípade USA, zrejme vyhnutie sa tvrdému brexitu a pokračovaním uvoľnenej menovej politiky od centrálnych bánk. Toto sú faktory, ktoré zrejme udržia súčasnú úroveň akciových indexov, aj keď v ponímaní súčasnej ekonomickej situácie by trhu aspoň čiastočná korekcia určite neuškodila.


Zdroj: J&T Banka