Mesačný report 12/2018

Summit G20


November, respektíve jeho záver bol pre investorov veľmi významným medzníkom. Dôvodom bolo stretnutie lídrov G20, no predovšetkým USA a Číny. Hlavným bodom rokovania medzi oboma krajinami bola obchodná politika. Výsledok trhy potešil, pretože sa obe krajiny dohodli, že budú naďalej pokračovať v rokovaniach, ktoré by mali súčasnú vyhrotenú situáciu vyriešiť. Výsledkom je akési prímerie na 90 dní, po ktorom by nemalo dôjsť k žiadnej eskalácii ani na jednej strane. To okrem iného znamená, že sa od 1.1.2019 nezdvihnú clá na 25 % zo súčasných 10% na tovar dovezený do USA z Číny za zhruba 200 mld. USD. Aj samotné vyhlásenie, pri ktorom je vidieť snahu o riešenie inkriminovaných tém (duševné vlastníctvo či kybernetika) je dôležitým posunom. Samozrejme je nutné upozorniť, že stále nedošlo na konkrétne riešenie, a teda je vhodné krotiť nadšenie, ale rozhodne sa jedná o krok vpred.


Mimoriadny summit EÚ o brexite


Mimoriadny summit EÚ (25.11.2018) priniesol tiež relatívne pozitívne informácie, pretože došlo k dohode medzi Britániou a zvyškom EÚ ohľadom tzv. Brexitu. Teraz sa bude musieť navrhnutá dohoda schváliť vo všetkých 27 krajinách. Dôležité bude schvaľovanie v Británii (11.12.), kde bude mať premiérka Mayová výrazné problémy svoju dohodu presadiť. Ešte pred mimoriadnym summitom hrozilo v Británii hlasovanie o (ne)dôvere k jej vláde, ku ktorému nakoniec nedošlo.


Demokrati opäť v hre


Rovnako sledovanou udalosťou boli voľby do Kongresu v USA. V tomto prípade sa nakoniec vyplnili predvolebné odhady a republikáni stratili majoritu v Snemovni reprezentantov, čím sa mierne zrovnali pomyselné váhy moci. Doteraz mala celý Kongres aj post prezidenta republikánska strana. Trh sa mierne spolieha na to, že týmto výsledkom by mohol byť ľahko otupený ostrý tón doterajšej politiky prezidenta Trumpa.


Snaha Talianska dohodnúť sa s EÚ


Taliansko naďalej pokračovalo v rokovaniach s EÚ ohľadom svojho rozpočtu. Prvotná ostrá rétorika a neochota ustúpiť zo svojich pozícií sa postupne zmierňuje. Dokonca je zrejmá ochota vyjsť v ústrety požiadavkám EÚ a nakoniec mierne znížiť plánovaný rozpočtový deficit. Zmiernenie situácie trh kvitoval a z nášho pohľadu by tak došlo k naplneniu základného scenára postupnej dohody.


FED


Šéf Fedu Powell vo svojom vystúpení pre The Economic Club of NY predniesol relatívne neutrálne načrtnutie budúcej menovej politiky. Rozhodne použil miernejšie vyjadrenia smerom k budúcemu zvyšovaniu sadzieb, čo si trh vyložil ako holubičí signál. O to bude zaujímavejšie sledovať decembrové zasadnutie (19.12.), ktoré by malo obsahovať aj výhľad bankárov na počet zmien sadzieb v budúcom roku.


Indexy v číslach


Očakávania na celkové vyznenie summitu G20 udržali zámorské trhy v zelených číslach a dokázali tak čiastočne mierniť korekciu z októbra. Konkrétne americké akciové indexy za november vykázali rast o 0,4 - 1,9% m / m. Európe nepomohol dobehnúť predošlé straty ani mimoriadny summit ohľadom Brexitu a aj v novembri odpísala 1,5% prostredníctvom indexu DAX. Japonský Nikkei pridal 1,5% a Šanghaj zakončil - 0,2%. Český index PX si pripísal 0,2% m / m.


OPEC


Domnievame sa, že kritické faktory pre ďalší vývoj rizikových aktív sa v novembri vyriešili na úrovni základných scenárov. Teda bez výrazných negatívnych prekvapení. Dohody (Brexit, G20 či Taliansko) alebo skôr snahy o dohody mali pozitívne výsledky. Áno, zatiaľ sa nejedná o úplné vyriešenie situácie, ale jednoznačne sa jedná o posun dopredu bez negatívneho dopadu. Ďalším rizikovým uzlom plánovaným na december bude zasadnutie združenia OPEC (6.12.). Cena ropy sa za mesiac november prepadla o 22% (Brent) a vývozcovia čierneho zlata tak riešia ďalší obrat v ponuke. Pravdepodobne dôjde k zníženiu ťažby pre budúci rok, čo by malo opätovne pomôcť stabilizovať ceny ropy.


Hlasovanie o brexite


V Európe bude ostro sledované schvaľovanie dohody o tzv. Brexite v členských krajinách EÚ. Asi najväčší záujem priťahuje schvaľovanie v samotnej Británii (11.12.), kde má súčasná dohoda veľké množstvo odporcov. V prípade neschválenia by mohol nastať tzv. "tvrdý" Brexit, ktorý by znamenal predovšetkým neistotu, ktorá by generovala predajný tlak na európske a predovšetkým britské aktíva.


FED, ECB


Záver roka bude patriť centrálnym bankám. ECB (13.12.) ponechá úrokové sadzby bezo zmeny a celkovo sa neočakávajú ďalšie nové informácie. Formálne bude ku koncu roka ukončený program európskeho QE. Fed (19.12.) zrejme ešte zvýši sadzby o 25 b.b. Trh bude zameraný na výhľad, presnejšie koľko-krát Fed odhaduje zvýšenie pre budúci rok. Po poslednom komentári Powella je trh v očakávaní trochu umiernenejší. Napríklad 4x zvýšenie by bol pre trh výrazne jastrabí signál s pravdepodobne negatívnou trhovou odozvou pri rizikových aktívach.


Súhrn


Celkovo sme pre december mierne pozitívni s tým, že výstup z G20 môže podporiť záujem o rizikovejšie aktíva, ktoré sú ovplyvnené obchodnou politikou. V Európe môže optimizmus z Talianska mierniť či úplne obrátiť neúspech vo schvaľovaní dohody o Brexite. Avšak december je tradične ovplyvnený vianočnými sviatkami, čo môže znamenať nižšie objemy a menšiu ochotu investorov podnikať významné rozhodnutia, čím by sa mohla znížiť aj volatilita.Zdroj: J&T Banka