Mesačný report 12/2019

Medzi hlavné trhové impulzy v novembri patrili informácie či skôr špekulácie spojené s dohadovaním dočasnej dohody medzi USA a Čínou. Protichodné správy predovšetkým zo strany USA majú vždy významný vplyv na obchodovanie. Avšak dlhodobejší výhľad zatiaľ viedol k upokojeniu, že nakoniec bude dosiahnutý želaný konsenzus. Treba podotknúť, že doteraz k podpisu žiadnej dohody nedošlo, hoci bolo avizované, že v novembri by už malo dôjsť k podpisu. Výraznejšie iskrenie spôsobil zákon v USA, ktorý vyslovil podporu honkongským aktivistom. Ten bol nakoniec podpísaný aj Trumpom. Situácia zostáva naďalej

nevyjasnená a bude zasahovať aj naďalej do trhového diania.


Výsledková sezóna za 3Q2019


Výsledková sezóna v USA za 3Q19 nakoniec vyznela relatívne dobre s pozitívnym prekvapením na tržbách z 58% a na čistom zisku zo 78%. Medziročný rast na tržbách dosiahol 3,5% a na čistom zisku bol vykázaný pokles o 1,1%. Predtým sa intenzívne diskutovalo o výhľade na 4Q, ktorý podľa dosiahnutých čísiel za 3Q vyznieval príliš

optimisticky. To sa aktuálne zreálnilo, ale trh tým prešiel takmer bez povšimnutia s tým, že je relatívne pozitívny výhľad na budúci rok.


Indexy v číslach


Neustále pretrvávajúce nádeje na podpísanie predbežnej zmluvy medzi USA a Čínou spolu so solídnou výsledkovou sezónou posunuli americké akciové indexy na nové historické maximá. Celkovo americké akciové indexy za november pridali 3,4 - 4,5% m / m. Nemecký DAX vzrástol o 2,9% m / m. Japonský Nikkei 225 +1,6% m / m. Čínsky index Shanghai Composite odpísal 2,0% m / m. Český index PX vykázal 2,8% rast m / m.


Nehasnúce nádeje na dohodu


Ani december sa nevyhne špekuláciám a ďalším obratom v "kauze" obchodného rokovania USA vs. Čína. Trh sa predovšetkým upína k dátumu 15. 12., kedy by mali začať platiť americká clá na dovoz čínskeho spotrebného tovaru, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť tradičné predvianočné nákupy. Zároveň by ich reálne zavedenie naznačovalo, že sa rokovania o tzv. čiastočnej dohode zatiaľ nijako významne neposunuli. Len pripomíname, že čiastočná dohoda sa mala podpísať už v novembri. Z toho však zišlo predovšetkým kvôli tomu, že v mieste konania očakávaného stretnutia, Čile, bola nepriaznivá bezpečnostná situácia.


FED


Zasadnutie Fedu (11. 12.) by nemalo trhu priniesť výraznejšie informácie. Očakávame, že Powell zopakuje svoju predchádzajúcu rétoriku o tom, že aktuálna ekonomika nepotrebuje zmenu monetárnej politiky. Súčasne s tým však zopakuje, že Fed bude pozorne sledovať ďalší vývoj a zostane pripravený v prípade potreby konať.


ECB


Ani od zasadnutia ECB (12. 12.) neočakávame výraznejšie novinky. Zmena sadzieb ani iných nástrojov menovej politiky sa neočakáva. Nová šéfka Lagardeová zrejme ponechá uvoľnenú rétoriku. Zrejme však nezabudne spomenúť potrebu konania zo strany národných vlád pre udržanie resp. podporu výkonu európskej ekonomiky.


Voľby vo Veľkej Británii


Predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii sa uskutočnia 12. 12. Posledné prieskumy favorizujú doterajšieho premiéra Johnsona. Ak by došlo k očakávanému základnému scenáru, teda k výraznému víťazstvu práve Johnsona resp. jeho konzervatívnej strany, tak by trh naďalej predpokladal, že dôjde k výstupu Veľkej Británie z EÚ s dohodou do konca januára budúceho roka. Malo by sa jednať o dohodu, ktorú naposledy práve Johnson predložil Parlamentu. Tento základný scenár by trh prijal pozitívne. Akýkoľvek iný výsledok volieb by trh krátkodobo vnímal nepriaznivo.


Preváženie CECE, FTSE či Eurostoxx


Piatok 20. 12. dôjde k preváženiu hneď niekoľkých rôznych indexov ako CECE, FTSE či Eurostoxx. Prevážanie tradične prináša zvýšené objemy a volatilitu.


Výhľad


Rovnako ako do novembra, tak aj do decembra vstupujú akciové indexy v blízkosti svojich historických či dlhodobých maxím. Trh bude naďalej zaplavovaný informáciami okolo obchodného sporu medzi USA a Čínou s dôrazom na 15. 12., kedy by mali začať platiť nové clá na čínsky spotrebný tovar. Ak začnú platiť nové clá, tak by sme očakávali prinajmenšom krátkodobú negatívnu reakciu trhu, ktorý si vyloží tento akt ako oddialenie podpisu tzv. čiastočnej dohody.


Centrálne banky by naopak mali pokračovať v dodávaní podpory pre ceny aktív v ponechaní veľmi holubičích komentárov. Spomínané prevážanie indexov by malo byť už len technickou záležitosťou. Celkovo vnímame v decembri ako rizikový faktor zavedenie ciel na čínsky spotrebný tovar. Ak však dôjde k dohode alebo len k odsunu týchto ciel, tak by sme mali uzavrieť tento rok v blízkosti historických maxím.


Zdroj: J&T Banka