Mesačný report 12/2020 + výhľad na rok 2021

Vakcína na Covid-19 na obzore


November patril správam spojeným s vakcínou proti Covid-19. Ako prví sa o slovo prihlásili spoločnosti Pfizer s BioNTech. Už začiatkom mesiaca ohlásili, že ich kandidát na vakcínu proti Covid-19 má viac ako 90% účinnosť a dobrú znášanlivosť pre ľudský organizmus v poslednej fáze testovania. Súčasne Pfizer oznámil, že chce podať žiadosť na urýchlené schválenie spomínanej vakcíny regulačným úradom v jednotlivých svetových regiónoch. Aktuálne sa odhaduje, že prvých niekoľko desiatok miliónov dávok vakcíny bude dodaných ešte do konca tohto roka. Sledované schválenie FDA-čkou v USA by malo prebehnúť

rovnako do konca roka. Popri Pfizer-i zverejnili svoje dáta o výskume vakcíny napríklad firmy

AstraZeneca či Moderna. Spomíname tieto spoločnosti vzhľadom k tomu, že sú svojou výrobnou kapacitou schopné pokryť významnú časť ľudskej populácie už v budúcom roku. Samozrejme, nezaobíde sa to bez súhlasu patričných regulačných úradov. Z pohľadu boja proti pandémii a návratu k "bežnému" životu je vakcinácia zásadná. Prevencia, ktorá zruší opatrenia spojené s Covid-19 dopomôže obnoviť narušený hospodársky vývoj. Návrat k "normálu" môže byť následne nosnou myšlienkou budúceho roka, ak budú vakcíny schválené a rozšíria sa masovo ich aplikácie.


Druhá vlna pandémie - globálne


Na pozadí správ o vakcíne sa aj naďalej rozbiehala druhá vlna pandémie. V Európe sa ku koncu mesiaca zdalo, že dochádza k vrcholu, ale USA stále atakovalo nové maximá denne nakazených. S ohľadom na vývoj pandémie dochádzalo k zavádzaniu rozličných striktných opatrení podľa jednotlivých štátov. Je zrejmé, že štvrtý kvartál vykáže, podobne ako ten druhý, negatívny výsledok HDP v jednotlivých svetových ekonomikách. Avšak s ohľadom na informácie o vakcíne vníma investičný svet druhú vlnu pandémie čiastočne už ako minulosť a snaží sa hľadieť do nasledujúcich kvartálov.


Voľby v USA a povolebný vývoj


Dňa 3. 11. prebehli voľby v USA, ktoré viac-menej kvôli možnosti dištančného spôsobu odovzdania hlasov majú svoju dohru. Prezidentské voľby vyhral Biden a súčasný prezident Trump podľa očakávaní požiadal o prepočítanie hlasov v niektorých kľúčových štátoch. Na konci novembra už však bolo zrejmé, že dôjde k zmene v oválnej pracovni Bieleho domu. Voľby do Kongresu však nevyšli úplne v prospech demokratov, pretože sa ukazuje, že Senát by mal pripadnúť republikánom. Finálny výsledok bude známy až v januári, avšak výhra republikánov je vysoko pravdepodobná. Nesúrodé zloženie Kongresu napomáha úvahe, že úpravy v daňových zákonoch, ktoré Biden avizoval vo svojej predvolebnej kampani, zrejme nebudú mať ľahkú schvaľovaciu cestu. Takéto vyznenie volieb v USA trhu vyhovuje.


Hospodárska politika


Fed (5. 11.) nepredstavil nič nové. Zatiaľ konkrétne nepredstavil špecifikáciu svojej novej

stratégie, ktorá okrem iného počíta s "priemerným" výhľadom inflácie za určité obdobie. Mimo zasadnutí došlo na prelome novembra a decembra k ohláseniu predĺženia súčasných programov o ďalšie tri mesiace, čiže aktuálne do konca marca 2021. Jedná sa tak už o druhé predĺženie.


Fiškálny balíček sa podľa očakávania do volieb nestihol a ani povolebnú konštelácia zatiaľ neumožnila ďalší posun v tejto veci. Výber Yellenovej do pozície ministerky financií zvyšuje šancu na uvoľnenú fiškálnu politiku, ale nedoriešené voľby zatiaľ finálne schválenie blokuje. Je viac pravdepodobné, že fiškálny stimul príde skôr na začiatku budúceho roka.


Indexy v číslach


Správy okolo vakcíny na Covid-19 pôsobili ako živá voda na cyklické tituly. Banky stáli na čele rastu predovšetkým v Európe. Konkrétne akciové indexy v USA rástli o 10,8 - 11,8% m / m. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 poskočila o 17,5% m / m. Nikkei pridal 15,1% m / m. Šanghaj, ktorá podľa oficiálnych dát už nemá výraznejšie problémy s pandémiou, pridala "len" 5,6% m / m. Česká burza, rovnako ako zvyšok Európy, takisto ťahaná bankovým sektorom, vyskočila o silných 14,7% m / m prostredníctvom indexu PX.


Schvaľovanie vakcíny proti Covid-19


V decembri sa bude čakať na to, ako dopadnú zrýchlené regulatórne schvaľovania pripravovaných vakcín na Covid-19. Asi najsledovanejšie bude schvaľovanie v USA, kde sa tamojšia FDA bude zaoberať vakcínou od Pfizeru ešte do konca roka. Odporúčací panel bude zasadať už 10. 12. AstraZeneca musela schvaľovanie odložiť kvôli nezrovnalostiam vo výsledkoch. Tretí najbližší kandidát je spoločnosť Moderna, ktorá má už takisto zaslanú žiadosť o zrýchlené schválenie. Očakáva sa, že schválenie by malo prísť do niekoľkých týždňov. Pravdepodobne ešte počas januára 2021. V základnom scenári v USA (FDA) sa podľa doterajšieho harmonogramu očakáva, že ostatné destinácie budú nasledovať pomerne rýchlo. Konečná zelená pre používanie vakcíny bude s najväčšou pravdepodobnosťou pozitívnym faktorom pre rizikové aktíva. Aj keď trh s týmto scenárom už počíta.


Hospodárska politika


Predvianočné zasadnutie ECB (10. 12.), dalo by sa povedať, prinesie "vianočné darčeky". Lagardeová oznámila, že ECB na decembrovom zasadnutí pripravuje ďalší balík menového uvoľnenia. Na trhu sa špekuluje o predĺžení súčasných programov o 12 mesiacov, či o navýšenie niektorých programov. Možností sa tu otvára niekoľko, ale výsledkom by mal byť pozitívny impulz pre rizikové aktíva.


Fed (16. 12.) už dopredu oznámil, že svoje podporné programy predĺži o ďalšie tri mesiace do konca marca 2021. Ide teda už o druhé predĺženie. Trh nečaká, že by Fed mal na konci roka prísť s niečím novým. Sledovať sa bude, či nebudú predstavené konkrétnejšie detaily novej stratégie, ktorú Fed predstavil už pred nejakou dobou. Je však nutné pripomenúť, že Fed má niektoré programy nastavené veľmi tvorene s prívlastkami ako otvorený alebo nekonečný.


Fiškálny balík v USA nebude kvôli povolebnému rozpoloženiu zrejme schválený ani v decembri. Jeho predstavenie sa odhaduje skôr až po inaugurácii nového prezidenta (20. 1.) v druhej polovici januára. Na druhú stranu zvolenie Yellenovej (bývalá predsedníčka Fedu) za novú ministerku financií trhy vnímajú ako ústretový krok k fiškálnemu uvoľneniu.


Príprava portfólii na rok 2021


Koniec roka tiež nahráva preváženiu a všeobecne úpravám v investičných portfóliách. Očakáva sa, že sa investori budú chcieť nastaviť na zotavenie ekonomiky v budúcom roku, čo môže priniesť ďalší kladný impulz do cyklických sektorov.


Výhľad na december


Očakáva sa, že záverečný mesiac roka bude pre rizikové aktíva priaznivý. Schválenie vakcín proti Covid-19, pokračujúca uvoľnená hospodárska politika, koncoročné rebalancovanie investičných portfólií a príprava na ekonomické zotavenie by mali byť faktory, ktoré posunú akciové indexy vyššie.


Rok 2021


Začiatok roka bude zrejme sprevádzaný pozitívnymi vplyvmi z konca tohto roka (schválenie vakcíny, uvoľnená monetárna politika a príprava portfólií na rok 2021). Neskôr môže nasledovať fáza konsolidácie a príprava na faktické výsledky vakcinácie a v základnom scenári postupné uvoľňovanie obmedzujúcich opatrenia kvôli Covid-19. Avšak táto fáza môže trvať niekoľko mesiacov a môžu sa vyskytnúť aj problémy, ktoré aktuálne trh nezohľadňuje (výrobné nedostatky, testovacie výsledky či neochota populácie k vakcinácii

a pod.). Do diania zasiahnu aj výsledky za 4Q, ktoré budú ovplyvnené druhou vlnou pandémie spolu s pokračujúcou neistotou ohľadne budúceho ekonomického vývoja. Tento

faktor môže korigovať očakávané počiatočné nadšenie.


Aj naďalej sa očakáva, že hospodárska politika bude aktívna aj v budúcom roku. Zo začiatku roka sa investori zrejme budú upínať k fiškálnemu balíku v USA, ale s postupom roka sa bude pozornosť otáčať späť k centrálnym bankám, ktoré by mali avizovať svoj postoj do budúcnosti. V základnom scenári sa očakáva, že centrálne banky nebudú ochotné pristúpiť k reštriktívnej menovej politike ani v budúcom roku. Avšak trh bude zaujímať čo i len postupné obmedzovanie súčasnej podpory. Tohto faktora sú si centrálni bankári vedomí, a preto sa očakáva veľmi opatrná rétorika smerom k potenciálnemu obmedzovaniu. Odhaduje sa, že predovšetkým v druhej polovici budúceho roka bude táto téma opätovne rezonovať.


S príchodom vakcíny sa bude sledovať aj stabilizácia ekonomického vývoja. Tretí kvartál tohto roka ukázal, ako rýchlo sa môže situácia vracať k "normálu". S postupným preočkovaním sa odhaduje, že budúci rok bude práve o návrate ekonomík na pred-Covid obdobia. Je zrejmé, že návrat neprebehne ihneď, ale miera návratu bude potenciálne vyššia, ako sa doteraz očakáva. To by malo byť sprevádzané zaujímavými výsledkami v podobe ekonomického rastu, rovnako ako sme boli svedkami bezprecedentného ekonomického útlmu počas pandémie.


Celkovo vyznieva budúci rok ako optimistický v základnom scenári, ktorý počíta s pozitívnym prijatím vakcíny proti Covid-19 medzi populáciou a jeho kladnom výsledku v zmysle ústupu pandémie a opätovnom nezavádzaní reštriktívnych opatrení. Tento scenár by mal viesť spoločne s uvoľnenou hospodárskou politikou k preferencii cyklických akcií či reálnych aktív. Samozrejme je potrebné dbať na špecifiká jednotlivých titulov.


Z globálneho hľadiska sa pre budúci rok očakáva takisto preferencia cyklických sektorov (bankový, ťažobný v nadväznosti na dopyt po komoditách, nehnuteľnostiach a pri odvážnych povahách napríklad hotelierstvo, cestovný ruch či zábavný priemysel). Vzhľadom na zvyšovanie objemu peňazí v ekonomikách nesmieme zabudnúť ani na veľké technológie tzv. "FAANG" (Facebook, Apple, Amazon a pod.), ktoré viac profitovali zo súčasnej krízy a ich valuácia môžu pôsobiť ako nadhodnotená. Avšak význam týchto firiem je natoľko zásadný, že budú naďalej patriť do väčšiny globálnych portfólií.


Zdroj: J&T Banka