Mesačný report 2/2020

Koronavírus ako čierna labuť


Pred začiatkom osláv sviatku čínskeho nového roka (24. januára) svet obletela informácia o šírení nového druhu koronavírusu, ktorý môže mať smrteľné následky. Prudký nárast chorých a neskôr aj mŕtvych donútil čínske úrady prijímať pomerne rozsiahle a z určitého pohľadu aj dramatické opatrenia. Odrezaných od okolitého sveta sa ocitlo niekoľko desiatok miliónov ľudí, ktorí sa nachádzali v postihnutých oblastiach. V krajine došlo tiež k predĺženiu obdobia pokoja po sviatkoch o ďalší týždeň. Nefungujúca čínska ekonomika, i keď zatiaľ na krátke obdobie, môže so sebou priniesť obmedzenie globálneho rastu. Niektoré spoločnosti už oznamujú negatívny dopad zo vzniknutej situácie a sú nútené prijímať náležité opatrenia, ako je napríklad uzatváranie pobočiek, odlišné využitie prevádzok či oddialiť určité projekty. Finančný trh je zásobovaný dodatočnou likviditou z tamojšej centrálnej banky a pomoc trhu prišla aj v podobe obmedzení pokynov, ktoré by špekulovali na pokles fin. inštrumentov (short selling)


Podpis prvej fázy obchodnej dohody USA vs. Čína


Dňa 15. januára došlo k očakávanému podpisu prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou. K samotnej dohode síce prišlo ešte v decembri minulého roka, ale faktický podpis spečatil formálne náležitosti. Obe krajiny na seba teda neuvalia vzájomné clá na spotrebný tovar, ktoré mali platiť od 15. 12. 2019, USA znížia clo na 7,5 z 15% na tovar v hodnote 120 mld. USD a Čína sa zaviazala k väčšej ochrane duševného vlastníctva a zvýšenému odberu predovšetkým poľnohospodárskej produkcie. Upokojenie vo vzájomných vyjednávaniach bolo jedným z hlavných dôvodov pozitívnej reakcie akciových trhov.


Centrálne banky


ECB (23. 2.) na svojom zasadnutí nič nové nepriniesla. Sadzby aj menová politika ostáva aj naďalej veľmi uvoľnená. Lagardeová uviedla, že nebude dvíhať sadzby, pokiaľ bude plynúť program nákupu aktív. Súčasne zopakovala svoju ambíciu - do roka zrevidovať stratégiu ECB, ktorá by mala po novom zahŕňať aj cieľ venujúci sa ochrane životného prostredia.


Fed (29. 2.) takisto zmenu sadzieb nepriniesol. Zaujímavým oznámením bolo predĺženie aktuálnej podpory krátkodobého finančného trhu do konca apríla v nezmenenej podobe.

Súčasne Powell uviedol, že prípadné znižovanie spomínanej podpory bude vykonávané veľmi obozretne.


Výsledková sezóna


Výsledková sezóna bola už na konci januára v USA už za svoju polovicou a zhruba v prvej tretine v Európe. Celkovo sa dajú zverejnené čísla v USA hodnotiť mierne pozitívne. Pozitívne prekvapenie na tržbách bolo z 66 % a pri čistom zisku zo 75%. Medziročný rast tržieb predstavoval 3,1% a pri čistom zisku 0,4% r / r. V Európe sa rovnako, ako niekoľko posledných kvartálov toľko optimizmu neprejavovalo. Samotné čísla sú zhruba v súlade

s očakávaním a pokračuje stláčanie ako tržieb (-1,7% r / r), tak aj čistého zisku (-4,7% r / r).


Brexit sa stal realitou


Na konci mesiaca (31. 1. 2020) Veľká Británia opustila EÚ. Je nutné pripomenúť, že sa aj naďalej bude jednať o akési prechodné obdobie, ktoré bude postupne definovať všetky vzájomné vzťahy, ktoré sa odchodom z EÚ zmenili. Avšak už teraz môžeme konštatovať, že ide o prvú krajinu, ktorá opustila EÚ dobrovoľne a na svoju žiadosť.


Indexy v číslach


Začiatok roka mal našliapnuté na veľmi solídny januárový efekt kvôli podpísaniu prvej fázy vzájomnej obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Západné akciové indexy sa v priebehu januára vyšplhali na nové historické maximá. Avšak nové riziko v podobe neznámeho koronavírusu poslalo akciové indexy na konci mesiaca strmo nadol a vymazalo v takmer všetkých prípadoch januárový nárast.


Konkrétne amerických index S & P 500 klesol o 0,2% m / m, ale technologický Nasdaq udržal 2,0% m / m rast. Európa sa dostala pod predajný tlak a Stoxx Europe 600 odpísal 2,0%. Rovnako tak Nikkei (- 1,9% m / m) či Šanghaj (-2,4% m / m). Pričom Čínu "zachránilo" uzavretie trhu z dôvodu osláv sviatku nového čínskeho roku. Český index PX sa dostal rovnako ako Európa pod predajný tlak a odovzdal 3,9 % m / m. K poklesu indexu PX dopomohli aj akcie Avast (-8,6% m / m), ktoré klesli zo svojich maxím po negatívnych správach o predajoch klientskych informácií.


Výhľad


Koronavírus v strede záujmu


Čína sa vo februári prebudila do predĺženého voľna o jeden ďalší týždeň v dôsledku rizika šírenia nákazy novým koronavírusom. Ten sa zatiaľ vyznačuje neobvyklou rýchlosťou nárastu počtu nakazených a bohužiaľ rapídne pribúda aj zmarených životov. Len pripomenieme, že Čína posledný januárový týždeň oslavovala príchod nového čínskeho roka, a preto bola väčšina produkcie pozastavená. Je pravdepodobné, že v určitých provinciách bude voľno ďalej pokračovať, aby sa zamedzilo ďalšiemu prudkému šíreniu nákazy. To už bude mať zreteľné negatívne ekonomické následky. Akciový trh tieto možné dôsledky, zdá sa, zatiaľ prehliada, ale zvýšenú volatilitu pri ďalšom prehĺbení spomínaného rizika nemožno vylúčiť.


Výsledková sezóna


Zdá sa, že výsledková sezóna v USA už len zľahka dokreslí jej pozitívne vyznenie. Naopak Európa pravdepodobne len naplní očakávania, a bohužiaľ prinesie opätovne ďalší klesajúci kvartál na úrovni čistého zisku.


Súhrn


Vo februári by nás nemali čakať popri výsledkovej sezóne výraznejšie udalosti tradičného charakteru ako zasadnutia centrálnych bánk a pod. O to viac sa investori zamerajú na "čiernu labuť" v podobne šírenia koronavírusu a jeho možných dopadov. Z tohto dôvodu existuje predpoklad, že aj napriek výraznej monetárnej podpore môže tento faktor spôsobiť výraznejšiu volatilitu predovšetkým v prípade nekontrolovateľného šírenia nákazy. Naopak nájdenie riešenia, napríklad v podobe účinného lieku, by mohlo na trhy priniesť pozitívnu náladu.


Zdroj: J&T Banka