Mesačný report 3/2019


Pokračovanie pozitívnej nálady aj vo februári


Hlavnou témou vo februári v rámci finančných trhov boli pokračujúce rokovania medzi USA a Čínou o vzájomnej obchodnej politike. Z posledných rokovaní na konci mesiaca vzišli pozitívne výstupy, ktoré sa však neodlišujú od tých predchádzajúcich. Predovšetkým, že rokovania sú konštruktívne. Avšak konkrétny dátum schôdzky prezidentov oboch krajín predstavený nebol. To považujeme za finálny krok, ktorý by mal viesť k podpísaniu

vzájomnej dohody a snáď prispieť k vyriešeniu súčasného stavu. Avšak k jednému významnému kroku predsa len došlo, a to k odloženiu zvýšenia amerických ciel na čínsky tovar od 1.3.2019, ku ktorému malo automaticky dôjsť po vypršaní 90 dňovej dohody, ktorá zabezpečovala neutrálne postavenie oboch krajín až do nájdenia zhody v otázke vzájomného obchodu. Je tu teda vidieť ochotu a ústretovosť USA na nájdenie vzájomného riešenia. Práve nádeje na kladné vyriešenie celej veci predĺžili pozitívny začiatok roka aj na február.


V otázke Brexitu zatiaľ nič nové


Druhým významným faktorom nielen pre finančné trhy bolo dianie okolo brexitu. V tomto smere sa vo februári patová situácia príliš nezmenila. Premiérka Mayová nie je schopná nájsť podporu pre svoju dohodu s EÚ a zvyšok zákonodarcov nedokáže ucelene definovať svoje konkrétne požiadavky. Na konci mesiaca Mayová oznámila hlasovanie na 13.-14.3., ktoré by malo poskytnúť odpovede na otázky troch scenárov. Konkrétne brexit so súčasnou dohodou premiérky a EÚ, tzv. tvrdý brexit, teda odchod Anglicka z EÚ bez dohody a na koniec možnosť odsunutia vystúpenia krajiny z EÚ.


Zápis z posledného jednania Fedu


Minulý mesiac sme písali o tom, ako Fed na svojom zasadnutí 30.1. priniesol prekvapivo holubičí komentár. Trh čakal na zápis, ktorý mal vniesť viac svetla do naznačených myšlienok. Celkovo bol zápis veľmi holubičí. Fed nielen že bude zvažovať ďalšie kroky v menovej politike, ale súčasne označil aktuálne úrovne úrokových sadzieb za zodpovedajúce stavu ekonomiky. Navyše zápis potvrdil, že do konca roka by mal Fed ukončiť proces znižovania svojej bilancie. Detailné kroky však zatiaľ predstavené neboli.


Výsledková sezóna


Výsledkovú sezónu v USA za 4Q18 by sme mohli označiť ako solídnu. K pozitívnemu prekvapeniu na tržbách došlo v 58,9% a na čistom zisku v 71,8%. Medziročný čistý zisk na akciu pridal 12% a tržby 6,2%. V Európe máme zverejnené tri štvrtiny výsledkov spoločností z indexu BE500. V tomto prípade doteraz 51,7% firiem prekonalo očakávania na čistom zisku a 64% na tržbách. Medziročný rast na čistom zisku na akciu bol -1,0 % a +5,1% na tržbách. Aj európsku časť výsledkov za 4Q môžeme pre zatiaľ označiť ako solídnu, nakoľko sa očakávali horšie čísla.


Indexy v číslach


Akciové trhy vo februári pokračovali v pozitívnej nálade z januára. Podporou bol predovšetkým ďalší posun v americko-čínskych rokovaniach a solídna výsledková sezóna. Americké indexy pridali 3,0 - 3,7% m / m. V Európe nemecký index DAX pridal 3,1% m / m a bol podporený relatívne lepšou výsledkovou sezónou. Japonský Nikkei 225 pridal 4,8% m / m. Výsledok mesiaca predviedol čínsky index Shanghai Composite 13,8% m / m. Čínske akcie ťažia z posunu v americko-čínskych rokovaniach a z technických faktorov plánovaného zvýšenia váhy čínskych akcií v indexoch MSCI. Český index PX sa

tiež zviezol na pozitívne vlne a pridal za február 2,7% m / m.


Veľké finále ?


Ani marec nebude bez správ o obchodnom spore medzi USA a Čínou. Zdá sa, že trh zaceňuje priaznivú dohodu medzi oboma krajinami. Avšak nie sú známe zatiaľ žiadne podrobnosti potenciálnej dohody. Doteraz nie je známy ani termín očakávanej schôdzky medzi oboma prezidentmi, ktorá bude pomyselným míľnikom, kedy bude môcť dôjsť k faktickej dohode. Nedá sa vylúčiť, že by stretnutie mohlo prísť ešte v marci, aj keď by to bolo skôr prekvapenie. Trh je teda nastavený veľmi pozitívne, ale nedá sa vylúčiť, že konečná dohoda môže spôsobiť aj krátkodobé vyberanie ziskov. Dôvodom môže byť

faktické nastavenie budúcich vzťahov a prípadne reálny ekonomický dopad, ktorý z nich bude plynúť.


Brexit


Premiérka Veľkej Británie pripravila hlasovanie na 13.-14. marca, ktoré by malo odpovedať na tri možné varianty. Po prvé, zákonodarcovia budú môcť schváliť pôvodnú dohodu Mayovej s EÚ, ktorá umožní isté zmeny predovšetkým v otázke írskej hranice. Po druhé, postoj zákonodarcov k otázke odchodu krajiny z EÚ bez dohody. A za tretie, možnosť oddialenie brexitu o zatiaľ nešpecifikované obdobie, ktoré by umožnilo pokračovať vo vyjednávaniach. Už toto hlasovanie by v určitom scenári mohlo priniesť očakávanú odpoveď na to, ako sága brexitu nakoniec dopadne. Zatiaľ je stále platný dátum odchodu Anglicka z EÚ 29.3.2019. Trh sa stále viac prikláňa k tomu, že Anglicko nakoniec odíde z EÚ s určitou dohodou, tzn., že by nemal nastať scenár tvrdého brexitu.


ECB, Fed


ECB (7.3.) môže naznačiť, ako bude zaobchádzať s programom TLTRO, ktorý by mal postupne končiť tento rok a predovšetkým budúci rok. Fed (20.3.) by mal potvrdiť svoj aktuálny holubičí prístup a sadzby sa meniť nebudú.


Súhrn


Celkovo sme na marec skôr opatrní. Aj pri dohode medzi USA a Čínou nemusí na trhu panovať jednoznačný optimizmus vzhľadom na to, že väčšinu z tejto informácie už trh zacenil. Súčasne by mohol brexit aj naďalej spôsobovať vrásky investorom. Myslíme si, že vhodnou stratégiou by mohla byť čiastočná realizácia ziskov zo začiatku roka.


Zdroj: J&T Banka