Mesačný report 4/2019


Brexit sa naďalej naťahuje a komplikuje


Británia k 29. 3. z EÚ nevystúpila. Je nutné povedať, že jej zákonodarcovia vlastne ani nevedia, čo chcú. V priebehu marca prebehlo niekoľko hlasovaní, na ktorých bol odmietnutý každý návrh, ktorý bol predložený, teda okrem ľahko upravenej pôvodnej dohody. Ďalej prebehlo nezáväzné hlasovanie dolnej komory, ktoré malo určiť, aký scenár sa má zvoliť, aby vôbec k nejakej zhode došlo. Ale ani z tohto hlasovania nevzišiel scenár, ktorý by bol natoľko silný, aby ho podporila väčšina. A tak ostávame v prípade brexitu stále na rovnakom bode. Krajina má odklad do 12. 4., aby si dovtedy ujasnila, aký chce zaujať postoj voči EÚ, ale ako sme spomenuli vyššie, akceptovateľný scenár zatiaľ nenašla. Ako nepriaznivú správu vnímame, že krajina môže nakoniec podstúpiť tzv. tvrdý brexit, teda opustenie EÚ bez dohody. Tento scenár naďalej vnímame ako rizikový a očakávali by sme negatívnu reakciu trhu, ktorá by zodpovedala neistote, ktorá by udalosť sprevádzala.


Dohoda medzi USA a Čínou podpísaná nie je


Ani v druhej sledovanej téme sme sa v marci významnejšie neposunuli. Trhy vyčkávajú na oznámenia summitu oboch prezidentov. Práve to by mohlo ukončiť dlhé čakanie na finálnu verziu očakávanej obchodnej dohody medzi oboma krajinami. Odozvy sú zatiaľ chladné a nemožno vylúčiť, že ani v apríli sa nebude konať spomínaná schôdzka oboch vrcholných predstaviteľov. Rôzne komentáre naznačujú, že sa niet kam ponáhľať a že je dôležité, aby finálna dohoda bola prínosná pre tú či onú stranu. Prezident Trump si samozrejme nenechá ujsť žiadnu príležitosť rýchlo pribehnúť s pozitívnym komentárom, ako sa vyjednávania dobre vyvíjajú. V marci teda žiadny významnejší posun.


Holubičí Fed


Fed (20. 3.) potvrdil svoj predchádzajúci obrat v rétorike a prišiel s holubičím komentárom. Nielen že už nebude tento rok dvíhať sadzby, ale ukončí aj znižovanie svojej bilancie. Len pripomíname, že ešte na konci minulého roka Fed naznačoval, že pristúpi zhruba k trom zvýšeniam sadzieb v tomto roku. Prudká otočka v pláne menovej politiky USA výrazne ovplyvnila predovšetkým dlhopisové trhy, kde sa výnos desaťročného štátneho dlhopisu krajiny prepadol z 3,2% z novembra 2018 na 2,4% v marci 2019.


ECB ešte viac holubičia


ECB (7. 3.) síce sadzby podľa očakávania nezmenila, ale prišla ešte s výraznejším holubičím komentárom - ponechanie súčasnej úrovne sadzieb prinajmenšom do konca tohto roka. Dokonca sa diskutovalo o predĺžení súčasného stavu až do marca 2020. Len pripomíname, že predchádzajúci výhľad predpokladal ponechanie nezmenených sadzieb do leta tohto roku.


Indexy v číslach


Akciové trhy vzhľadom na predošlé mesiace v podstate prešľapovali na mieste. Absencia výraznejších informácií a koniec výsledkovej sezóny za 4Q nepriniesli výraznejšie impulzy. Americké indexy pridali 0,1 - 2,6% m / m. V Európe nemecký index DAX pridal 0,1% m / m. Japonský Nikkei 225 odpísal 0,8% m / m. Najlepší výsledok mesiaca predviedol opätovne čínsky index Shanghai Composite +5,1% m / m. Čínske akcie ťažia z fiškálnej a monetárnej expanzívnej politiky, ktorá má stabilizovať tamojšiu ekonomiku. Český index PX nasledoval vývoj na zahraničných trhoch a pridal za marec 0,3% m / m.


V apríli ostávajú kľúčové témy tie isté


V apríli sa bude riešiť predovšetkým brexit. Už 12. 4. končí predĺžená lehota pre Britániu. Tá by mala predstaviť ďalší plán, ako opustí EÚ. Možných verzií je stále veľa a bohužiaľ sa nedá aktuálne vylúčiť ani odchod bez dohody, ktorý by sme vnímali ako negatívny scenár predovšetkým pre európske rizikové aktíva.


Obchodná dohoda USA vs. Čína


Stále existuje šanca, že by v apríli mohlo dôjsť k vrcholnej schôdzke USA a Číny a mohla by byť podpísaná obchodná dohoda oboch krajín. Investori budú možné stretnutie ostro sledovať. Nemožno vylúčiť, že konkrétne znenie môže vyvolať aj predajnú vlnu z nenaplnenia očakávania.


Výsledková sezóna 1Q2019


Aktuálne očakávania sú zatiaľ skôr zdržanlivé. Dôvodom je medziročne vyššia základňa ovplyvnená daňovou reformou v USA, ktorá je platná už od 1Q18. Ďalším dôvodom sú zhoršené obchodné dáta medzi USA a Čínou, čo môže vniesť nepriaznivé výsledky aj do

konkrétnych firiem. Preto neočakávame , že by zverejnené výsledky mali priniesť na trhy vlnu optimizmu.


Centrálne banky


ECB (10. 4.) ani Fed (1. 5.) by na svojich zasadnutiach nemali priniesť nové informácie. Obe banky by mali ostať v holubičom tóne.


Súhrn


Celkovo sme na apríl naďalej opatrní. Aj pri dohode medzi USA a Čínou nemusí na trhu panovať bezbrehý optimizmus vzhľadom na to, že väčšinu z tejto informácie už trh zacenil. Brexit bude aj naďalej robiť vrásky investorom. Otáznikom pre nás ostáva výsledková sezóna za 1Q19, ktorá by nemusela byť pozitívnou vzpruhou, ako to bolo v posledných štvrťrokoch.


Zdroj: J&T Banka