Mesačný report 3/2021

Marec nadviaže na februárovú tému, a tou je vývoj na výnosoch štátnych dlhopisov. Sledovať sa predovšetkým bude, či sa stabilizuje vývoj, alebo či sa ďalej vyhrotí dynamika. Niekoľko centrálnych bankárov i politikov, predovšetkým v rámci EÚ, sa už vyjadrilo, že aktuálny rast výnosov nie je správny a mohol by narušiť súčasné, zatiaľ krehké, oživenie. O to viac zaujímavé bude sledovať nadchádzajúce zasadnutie centrálnych bánk v USA a EÚ. Dôvodom, prečo je táto téma ostro sledovaná je, že prudký rast tzv. bezrizikových výnosov tlačí na valuáciu rizikových aktív vrátane akcií.


Finálne schválenie fiškálneho balíka v USA vo výške 1,9 bln. USD by mohlo byť skôr už len technického rázu.


Zasadnutie ECB (11. 3.) by malo trhu priniesť informáciu, že ECB bude pokračovať vo svojej uvoľnenej menovej politike. Súčasne by mali bankári trh uistiť, že situáciu na trhu dlhopisov sledujú a v prípade potreby využijú svoje nástroje na to, aby vývoj usmernili.


Zasadnutie Fedu (17. 3.) by malo vyznieť v podobnom garde ako vyššie popísaná ECB. Navyše stále platí, že niektoré programy v rámci QE majú platnosť do konca marca. Očakáva sa, že tieto programy budú predĺžené najmenej o ďalší štvrťrok. J. Powell už predtým uviedol, že Fed bude podporovať ekonomiku, kým to bude potrebné a kým sa ekonomický vývoj nepriblíži stanoveným cieľom centrálnej banky.


Denné počty nakazených a postup v očkovaní budú aj naďalej hlavné témy. Zástupcovia USA sa vyjadrili, že chcú mať krajinu pokrytú očkovaním do konca mája. S novými vakcínami a doterajším priebehom to môže byť reálne. Naďalej by to tak podporovalo základný scenár postupnej "normalizácie" vo 2H21.


Marec by mal priniesť v tomto smere lepšie správy aj pre EÚ vzhľadom k tomu, že sa pravdepodobne do boja pridá aj nová vakcína od Johnson & Johnson.


V prípade akcií bude marec zrejme o rotácii medzi sektormi, ktorá už začala v priebehu februára. Technológie budú pravdepodobne pokračovať v miernom ústupe na úkor tradičných sektorov vrátane finančných služieb, ktoré sú viac odolné voči rastu výnosov (umožňuje im zlepšovať úrokovú maržu). Klasické sektory by mali tiež profitovať s blížiacou sa normalizáciou (nielen) ekonomickej situácie. Celkovo by mohol vývoj v rámci akciových indexov vyznieť neutrálne.


Zdroj: J&T Banka