Mesačný report 3/2020

Updated: Apr 21, 2020

Koronavírus a globálna pandémia


Nový koronavírus Covid-19 sa podľa očakávania začal dramaticky šíriť aj v ďalších krajinách sveta. Popri Taliansku a Španielsku sa v rámci Európy vírus rýchlo šíri napríklad vo Francúzsku, Veľkej Británii či Nemecku. Investori sledovali rýchly rast nakazených v USA, kde sa nákaza resp. preventívne opatrenia zavádzali s miernym oneskorením. USA sa stalo krajinou s najviac nakazenými a s viac ako 400 tis (8. 4.) vedie pomyselné tabuľky. Je jasné, že Covid-19 je bezpochyby globálnym problémom a boj s ním privedie globálnu ekonomiku do výrazných strát resp. recesie.


Hospodárska politika


Preventívne resp. skôr karanténne opatrenia zavádzané v jednotlivých štátoch súbežne prinášajú reakcie jednotlivých vlád a centrálnych bánk, ktoré sa snažia zamedziť finančnej kríze a znížiť negatívny ekonomický šok. Z globálne významných krokov vyberáme napríklad Fed, ktorý znížil základnú úrokovú sadzbu rovno na nulu a oznámil neobmedzené QE pre určitý druh aktív. ECB okrem iného navýšila svoj program QE na 870 mld. EUR a oznámila, že bude pokračovať v ďalšej pomoci vzhľadom na priebežný vývoj. Ostatné monetárne autority vykonali obdobné kroky, pokiaľ im to ich súčasná legislatíva umožňovala.

Z pohľadu fiškálnej politiky zmienime napríklad už schválený balík v USA, ktorý prináša rôzne programy pomoci v hodnote 2 bil. USD (9% HDP). Na synchronizovanú pomoc v rámci EÚ sa naďalej čaká. Pomocné fiškálne kroky oznámili aj ďalšie krajiny ako napríklad Nemecko, Francúzsko, Taliansko, VB, Austrália, Japonsko, ale aj ČR. Prisľúbené objemy pomoci sa pohybujú spolu s vládnymi garanciami okolo 5-20% HDP konkrétnych krajín.


Ropa - marec v znamení extrémnej volatility


Začiatkom marca došlo k nedohode medzi Ruskom a OPEC. Saudská Arábia (SA) následne oznámila, že od apríla prudko zvyšuje ponuku a znižuje ceny ropy. To spôsobilo šok na trhu a ceny ropy od tej doby vykazujú extrémnu volatilitu. Na konci marca americký prezident Trump uviedol, že môže existovať dohoda medzi Ruskom a SA na základe telefonátu so saudským korunným princom. Avšak Rusko aj SA danú správu dementovali. SA potom na začiatok apríla zvolala mimoriadne rokovanie krajín ťažiacich ropu (OPEC i mimo OPEC).


Indexy v číslach


Ani marec sa nevyhol korekcii na akciových trhoch kvôli strachu z nákazy novým koronavírusom resp. jeho následným ekonomickým dopadom v reakcii na preventívne opatrenia. Hlavné indexy v USA odpísali 10,1 - 13,7% m / m. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 odpísala 14,4% a podobne Nikkei (-10,5% m / m). Opätovným prekvapením je pokles v Šanghaji "len" o 4,5% m / m. Avšak Čína pristúpila k opatreniam, ako zákaz krátkych špekulatívnych pozícií či obmedzenie úverovania, čo výrazne ovplyvňuje tamojšej obchodovanie.


Výhľad


Téma Covid-19 ostane témou čislo jedna


V apríli budú investori sledovať priebeh epidemiologických kriviek v jednotlivých krajinách. Taliansko, ako pomyselný štartovací bod v Európe vykazuje už niekoľko dní istú stabilizáciu, kedy počty novo denne nakazených majú klesajúcu tendenciu. Španielsko a Nemecko sú na tom obdobne. To by mohlo celkovo naznačovať, že by sa postupne mohlo upúšťať od karanténnych opatrení a pomaly začať sčítavať reálnej straty v ekonomike. To isté však ešte neplatí pre USA, ktoré zrejme ešte len smeruje k vrcholiacemu bodu. Síce prekonanie kulminačného bodu ešte neznamená, že by bolo všetko v poriadku, no naznačuje, ako dlho bude ešte ekonomika utlmená bezprecedentnými obmedzeniami. Trh citlivo vníma dosiahnutie spomínaného bodu v USA, ktorý môže byť pomyselným bodom zvratu pri niektorých rizikových aktívach, a to zatiaľ aj bez reálne vyčísleného ekonomického dopadu.


Ropa


Trh bude ostro sledovať plánovanú schôdzku ťažiarov ropy (OPEC aj krajín mimo OPEC) plánovanú na štvrtok 9. 4. Panuje tu veľká nervozita, pretože výsledok rokovaní vzhľadom k rôznorodým záujmom jeho účastníkov je stále ťažko predvídateľný. Negatívny výsledok, teda nedosiahnutie dohody ohľadne škrtov v produkcii by, podľa analytikov J&T Banky, vrátil ceny ropy späť k 20 dolárovej hranici za barel (WTI).


Hospodárska politika


Trh sa aktuálne nedrží plánovaných pravidelných zasadnutí Fedu (29. 4.), ani ECB (30. 4.) a ďalších autorít (napr. BoJ, BoE, BoA a ďalších), pretože reakcia môže prísť kedykoľvek. Trh aktuálne sleduje reálne kroky, čo znamená uvoľňovanie bezprecedentného množstva finančných prostriedkov. Napríklad Fed denne napumpuje do trhu 70 mld. USD, čo predtým robil jedenkrát za mesiac. ECB nezaháľa a je aktívna na dlhopisovom trhu. Nedá sa vylúčiť, že v globálnom meradle dôjde k zverejneniu ďalších balíkov pomoci či už monetárnych alebo fiškálnych. Takéto zverejnenia sú trhom vnímané väčšinou pozitívne.


Výsledková sezóna 1Q2020


Výsledková sezóna v zámorí sa naplno rozbehne už v polovici apríla. Vplyv Covidu-19 bude výrazný pri spoločnostiach, ktoré sa zameriavajú na globálny dopyt a samozrejme postihnuté budú sektory ako aerolinky či spoločnosti zo sektoru cestovného ruchu. Ropný sektor bude ovplyvnený volatilitou na cenách ropy v priebehu marca. Popri samotných číslach bude trh čakať na zhodnotenie vplyvu nového koronavírusu na hospodárenie konkrétnych spoločností v celoročnom výhľade, čo bude neľahká úloha pre mnoho firiem. Celkovo sa od výsledkovej sezóny neočakávajú pozitívne informácie. Práve zverejňovanie výsledkov za 1Q respektíve odhad škôd pre zvyšok roka v dôsledku Covidu-19 môžu podporiť zvýšenú volatilitu.


Súhrn


Vzhľadom k epidemiologickým krivkám v Európe a v prípade, že sa potvrdí očakávaný vývoj aj v USA, tak by mohol apríl predstavovať ten mesiac, kedy by časť rizikových aktív mohla nájsť pomyselný bod zvratu. Avšak zostávame stále výrazne obozretní vzhľadom na to, že reálny dopad, ktorý budú prezentovať spoločnosti pri zverejňovaní výsledkov za 1Q sa môže výrazne líšiť od aktuálnych odhadov trhu (oboma smermi). Je nutné upozorniť, že globálna ekonomika takmer prepadla do recesie v priebehu niekoľkých dní či týždňov a zrejme bude ešte nejaký čas trvať, kým bude možné oznámiť, že sa zotavuje. To nás núti byť naďalej obozretní aj s vedomím, že finančné trhy majú tendenciu reálne veci predbiehať. Samozrejme máme stále na pamäti aj scenár, v ktorom sa môže koronavírus opätovne vrátiť na scénu v priebehu tohto roka.


Zdroj: J&T Banka