Mesačný report 4/2021

V apríli by sa mala vrátiť pozornosť investorov k firemnému fundamentu. Predovšetkým spoločnosti v USA začnú zverejňovať svoje výsledky za 1Q21. Medziročné porovnanie bude trochu sťažené, pretože v niektorých častiach sveta sa už v 1Q20 prejavovala pandémia, zatiaľ čo USA boli trochu pozadu. Naopak začiatok roka 2021 patrí predovšetkým oživeniu v USA. Čína bola naopak ovplyvnená minulý rok a tento rok by už malo ísť o menší vplyv. Náhľad analytikov je opatrne pozitívny, čo môže viesť ku kladnému prekvapeniu, ktorého sme svedkami už niekoľko kvartálov za sebou. Je teda na mieste očakávať, že by práve výsledková sezóna mohla podporiť súčasné valuácie akciových indexov.


Ani v apríli neunikne pozornosti investorov dlhopisový trh. S odznievaním niektorých technických faktorov (SLR kapitálové pravidlá pre US banky) si môže rast výnosov na dlhopisoch vybrať oddychový čas. Na druhú stranu očakávané ekonomické oživenie a inflačné očakávania budú tlačiť výnosy naďalej nahor. Ako rizikový faktor je v tomto prípade vnímané zrýchlenie dynamiky rastu.


Zasadnutie ECB (22. 4.) by nemalo vybočiť z trajektórie posledných stretnutí európskych centrálnych bankárov. Čiže potvrdenie veľmi uvoľnenej menovej politiky a vnímanie dlhopisového trhu ako možného rizika pre očakávané ekonomické oživenie po pandémii.


Zasadnutie Fedu (28. 4.) by tiež nemalo priniesť nové informácie. Respektíve nečakáva sa, že by sa na existujúcej politike Fedu niečo menilo, a to zrejme až do konca tohto roka. Naďalej sledovaný bude vývoj inflácie a s ním nový prístup Fedu ohľadne priemernej inflácie za určité obdobie - tolerancia vyššej inflácie počas obmedzeného obdobia.


Denné počty nakazených a postup v očkovaní budú naďalej jednou zo sledovaných tém. Predovšetkým z dôvodu opätovného globálneho nárastu denne nakazených na konci marca. Naďalej sa však očakáva, že vývoj pokračuje v základnom scenári postupnej "normalizácie" v 2H21.


Po veľmi silnom marci v prípade rastu akciových indexov stojíme opätovne pred otázkou, či môže aj apríl priniesť ďalší rastový potenciál. Solídna výsledková sezóna spolu s pokojným priebehom na dlhopisových trhoch a dianím okolo pandémie môžu prispieť k udržaniu súčasných, relatívne vysokých, valuácií. Menová politika by mala ku koncu mesiaca aj naďalej podporovať presun aktív do väčšieho rizika, čiže znovu sa jedná o pozitívne informácie pre akcie. V základnom scenári by teda apríl nemal byť pre akciové trhy nepriaznivý.


Zdroj: J&T Banka