Mesačný report 5/2019

Brexit má ďalší odklad


Británia sa ani v ďalších termínoch nerozhodla, ako má opustiť EÚ, a tak sa neistota ďalej predlžuje až k októbrovému termínu. V každom prípade v apríli 2019 bola Británia stále súčasťou EÚ a zrejme ju neminú ani voľby do Európskeho parlamentu (23. -26. 5.). Premiérka Mayová nie je schopná nájsť podporu svojej dohody s EÚ a to ani napriek úprave pôvodného znenia. Na druhú stranu sa zákonodarcovia nedokážu zhodnúť ani na odchode z EÚ bez dohody. Trh situáciu sleduje už len letmo.


K dohode medzi USA a Čínou zatiaľ neprišlo


Ani v apríli k podpisu dohody medzi USA a Čínou nedošlo. Trh už sleduje dianie okolo tejto udalosti len okrajovo a v podstate vyčkáva na oznámenie dátumu schôdzky prezidentov oboch krajín. Dá sa povedať, že najviac sledovaná udalosť pre finančné trhy v tomto roku začína malinko zaspávať.


Výsledková sezóna za 1Q


Výsledková sezóna za 1Q19 bola v USA na konci apríla vo svojich troch štvrtinách podľa indexu S & P 500. Výsledky prekonali očakávania na čistom zisku zo 76% a na tržbách z 56%. Medziročný rast bol na čistom zisku 1,6% a na tržbách 4,6% r / r. Celkovo možno teda výsledkovú sezónu označiť ako solídnu predovšetkým voči pomerne výrazne opatrným očakávaniam.


ECB bez väčších noviniek


ECB (10. 4.) na svojom zasadnutí podľa očakávaní sadzby nezmenila. Navyše neprišla ani s očakávanou konkretizáciou ďalšieho pokračovania programu TLTRO. Celkovo však potvrdila svoj holubičí postoj. Sadzby sa meniť nebudú najmenej do marca 2020 a aj v prípade zmeny sadzieb bol trh uistený, že menová politika zostane uvoľnená, aby dostatočne podporovala ekonomický vývoj.


Fed ako nedostatočná holubica


Fed (1. 5.) podľa očakávania sadzby nezmenil a ponechal si svoj relatívne holubičí výhľad. Avšak trh bol nastavený na ešte rezolútnejší postoj centrálnych bankárov, ktorý sa však nedostavil. Jerome Powell uviedol, že skôr, ako bude urobené akékoľvek rozhodnutie o zmene sadzieb, bude pri ďalších zasadnutiach naďalej veľmi obozretne a opatrne posudzovať aktuálnu situáciu. Viacmenej však trh uistil, že tento rok k žiadnemu zvýšeniu sadzieb nedôjde. Čo však exaktne nepovedal, bolo očakávanie časti trhu na možné zníženie úrokových sadzieb.


Indexy v číslach


Akciové trhy v USA si za apríl pri relatívne pokojnom obchodovaní pripísali 2,6-4,7% m / m. Väčšiemu rastu pri prekvapivo solídnej výsledkovej sezóne zabránil Fed, ktorý bol pre časť trhu menej holubičí. V Európe nemecký index DAX pridal 7,1% m / m v nadväznosti na silnejšie makroekonomické dáta z Číny, kde trh dúfa v kladný vplyv tamojšej monetárnej aj fiškálnej expanzie. Japonský Nikkei 225 pridal 5,0% m / m. Čínsky index Shanghai Composite tentokrát skôr stagnoval -0,4% m / m po predvedenej spanilej jazde od začiatku roka. Český index PX bol ovplyvnený obchodovaním niekoľkých akcií bez nároku na dividendu. Celkovo tak za apríl odpísal 0,5% m / m.


Trump sa vracia na scénu


V priebehu apríla to vyzeralo, že téma obchodnej dohody medzi USA a Čínou je už viac-menej hotová a všetci čakali len na podpísanie dohody oboma prezidentmi. Avšak na začiatku mája Trump na svojom twitterovom účte oznámil zvýšenie ciel na čínske dovozy od 10. 5. v hodnote 200 mld. USD z 10 na 25%. Dôvodom je preťahovanie rokovaní z čínskej strany. Pre trhy sa jednalo o prekvapivú informáciu, pretože doteraz z týchto rokovaní vždy pramenili informácie, ako sa dohoda vyvíja dobre a že čoskoro bude všetko vyriešené. Je teda zrejmé, že v máji bude opätovne táto téma číslom jedna.


Výsledková sezóna 1Q


Naďalej sa budú sledovať firemné výsledky za 1Q19. V rámci USA sa už pravdepodobne vyznenie výsledkovej sezóny výrazne nezmení a zostane kladne hodnotená voči pomerne opatrným odhadom. V Európe vyznieva výsledková sezóna voči očakávaniam neutrálne s rastom ziskov a tržieb okolo 2-3%, čo investorov zatiaľ nejako výrazne neoslňuje.


Súhrn


V máji vstupuje do hry na akciových trhoch opätovne faktor amerického prezidenta, ktorý môže významne ovplyvniť celkovú trhovú náladu. Nedosiahnutie dohody s Čínou či dokonca ukončenie rozhovorov a zvýšenie vzájomných ciel by bol významný negatívny faktor, ktorý by sa výrazne pretavil do ocenenia finančných aktív. Naopak, upokojenie tejto situácie by zrejme už výraznejší pozitívny signál pre trhy nepredstavoval. Na druhú stranu by však odstránil potenciálny rizikový faktor, čo by mohlo investorov vrátiť k vnímaniu bežného fundamentálneho a ekonomického vývoja. Celkovo sme pre máj veľmi opatrní a akúkoľvek akciu odvodíme podľa aktuálneho vývoja v otázke obchodnej dohody medzi USA a Čínou.


Zdroj: J&T Banka