Mesačný report 5/2021


Aj v máji sa bude naďalej pozornosť investorov upínať k výsledkovej sezóne, ktorá by však v USA mala už len dokresliť úvodné pozitívne vyznenie. Aj naďalej by však mala mať silu udržať rizikové aktíva blízko historických maxím. Ako už tradične budú investori po odznení významných faktorov zo začiatku roka zvažovať, či sa nedržať klasickej poučky "predať v máji a vyčkať na lepšiu príležitosť " (tzv. "Sell in may and go away"). Jedným z dôvodov môže byť relatívne suché obdobie na dôležité udalosti v najbližších týždňoch.


Vývoj výnosov bude naďalej jedným z hlavných faktorov, ktoré budú investori sledovať. Okrem iného, rastúce výnosy znižujú hodnotu ocenenia rizikových aktív, čo môže tlačiť na ceny akcií. Len pripomíname, že nervozitu by zvyšovala skôr rastúci dynamika, než samotný pozvoľný rast, ktorý by zodpovedal rastu ekonomiky a aj rastu čistého zisku samotných spoločností.


V máji sa zaobídeme bez zasadnutia ECB či Fedu. Sledovať sa bude ďalší vývoj v návrhu nových opatrení z dielne prezidenta USA Bidena. Úpravy daňového systému môžu v relatívne pokojnom období priniesť na trh volatilitu.


Nemôžeme vynechať ani informácie o priebehu pandémie. Denné počty nakazených, postup v očkovaní alebo možné mutácie budú naďalej jednou zo sledovaných tém. Predovšetkým India je v posledných týždňoch výrazne sledovaná kvôli vysokým počtom denne nakazených a potenciálnu novej mutácie. Odborníci však zatiaľ zostávajú pokojní, čo aj trh oceňuje nevýraznou reakciou. Aj naďalej sa očakáva, že vývoj pôjde v základnom scenári postupnej "normalizácie" v 2H21.


Máj by mal byť pomerne pokojný mesiac z hľadiska očakávaných významnejších udalostí. To bude v dôležitosti nahrávať výsledkovej sezóne za 1Q21 alebo dočasne zanedbávaným témam ako potenciál zmeny daňových zákonov v USA či informáciám týkajúcich sa pandémie. Investori môžu byť tiež nervózni z tradičného príslovia o predaji v máji a čakania na lepšie príležitosti. Máj tak môže byť pre trhy neutrálny, môže však nastať aj zvýšená volatilita v dôsledku zanedbávaných tém.


Zdroj: J&T Banka