Mesačný report 6/2019

Obchodné vojny 2.0


V minulom vydaní sme poukázali na možnosť návratu trhového rizika zvaného obchodná vojna USA vs. Čína. Bohužiaľ sa toto varovanie naplnilo. USA uvalilo 25% clo na čínske dovozy od 10. 5. v hodnote 200 mld. USD. Popritom USA pridalo na sankčnú listinu technologického giganta Huawei, čo fakticky znamená, že žiadna americká spoločnosť nesmie s Huawei obchodovať. Tento krok bol následne zmiernený "iba" na obchodovanie na výnimku a bola dodaná odkladná lehota 90 dní. Napriek tomu sa začal ďalší "boj". Ďalej sa špekuluje, že by mohlo dôjsť k označeniu ďalších až piatich technologických spoločností

pochádzajúcich z Číny, s ktorými by americké náprotivky nesmeli obchodovať. Z čínskej strany sa zatiaľ hovorí o pripravenosti obmedziť vývoz vzácnych hornín do USA. Zriedkavé horniny sú okrem iného používané pre výrobu pokročilých technológií.


Na konci mesiaca prezident Trump ďalej oznámil, že od 10. 6. uvalí na mexický dovoz 5% clo a môže ho následne zvýšiť až na 25% do októbra, pokiaľ nebude Mexiko ostro bojovať proti emigrácii do USA. Mexická strana vysiela do USA vyjednávača, aby sa situáciu podarilo upokojiť, než bude príliš vyostrená. Ako sa zdá, tak ďalší bojový front je otvorený, čo rozhodne neprispeje k upokojeniu investorov.


Brexit


Dianie v Británii nabralo nový spád v nadväznosti na voľby do Európskeho parlamentu (23-26. mája). Respektíve ešte pred nimi, pretože ešte pred nimi oznámila svoju rezignáciu premiérka Mayová, ktorá opustí post predsedníčky strany 7. 6. v dôsledku čoho sa začnú voľby nového predsedu. Ten by mal byť oznámený do konca júla. V samotných voľbách do Európskeho parlamentu jej konzervatívna strana utrpela drvivú porážku. Naopak tzv. Brexit strana Nigela Farage výrazne zvíťazila (30,5%). To posúva Britániu opätovne o

niečo bližšie možnému opusteniu EÚ bez dohody.


Výsledková sezózna za 1Q2019


Výsledková sezóna za 1Q19 v máji postupne doznievala. Celkovo môžeme povedať, že z pohľadu amerického indexu S & P 500 výsledky prekonali očakávania na čistom zisku zo 77% a na tržbách z 57%. Medziročný rast bol na čistom zisku 1,5% a na tržbách 4,4% r / r. Celkovo možno teda výsledkovú sezónu označiť ako solídnu predovšetkým voči pomerne výrazne opatrným očakávaniam. V prípade európskeho indexu BE500 došlo za 1Q19 k pozitívnemu prekvapeniu z 62% pri tržbách a z 57% v prípade čistého zisku. Medziročný rast tržieb bol 2,5% a čistého zisku 1,0% r / r. Z celkového pohľadu nemožno ani európsku výsledkovú sezónu označiť za nepodarenú.


Indexy v číslach


Na akciové trhy v USA prišla tradičná májová nálada ( "Sell in may and go away"). Znovuobjavené obchodné spory USA a Číny, resp. Mexika priniesli na trhy predajný tlak. V prípade výkonnosti za máj išlo napríklad pri indexe S & P 500 (-6,6% m / m) o druhý najhorší výsledok za zhruba 55 rokov. Horší bol iba máj 2010 (-8,2%), kedy ale došlo k "flash crash" (6. 5. 2010), ktorý bol potom vyšetrovaný americkými regulátormi.


Celkovo americké akciové trhy v máji odpísali 6,6-7,9% m / m. Nemecký DAX odpísal 5,0%. Na nemecké automobilky by nepriamo dopadli clá na Mexiko vzhľadom na to, že práve v Mexiku majú niektoré európske automobilky výrobné závody pre americký kontinent. Japonský Nikkei 225 odpísal 7,8% m / m. Čínsky index Shanghai Composite prepadol o 5,8% m / m. Český index PX predviedol veľmi defenzívne obchodovanie a odpísal "len" 2,3% m / m a to bol navyše zaťažený obchodovaním niektorých titulov bez nároku na dividendu.


Výhľad


Ani jún sa bohužiaľ nevyhne veľmi žhavej téme obchodného sporu USA vs. Čína resp. Mexiko. Ďalšie eskalácie či už z jednej alebo druhej strany len prilejú olej do ohňa, čo môže priniesť na trhy ďalšie predajné vlny. Ďalšie clá alebo len predlžovanie súčasného stavu sa nakoniec pretavia do reálnej ekonomiky, čo si taktiež vyžiada svoju daň. Trh aktuálne v odozve na spory USA a Číny očakáva, že Fed bude reagovať znižovaním sadzieb už v tomto roku a to z dôvodu anticipácie horších makroekonomických čísel. Ďalším impulzom môže byť stretnutie lídrov oboch krajín na summite G20 (28-29.6.), ale bez predchádzajúcich rokovaní rokovacích tímov, ktoré sa neplánujú, je šanca na pozitívny posun relatívne obmedzená.


Zdroj: J&T Banka