Mesačný report 6/2020

Presun ohniska pandémie do Južnej Ameriky


Aj v máji bolo témou číslo jedna dianie okolo pandémie Covid-19. V Európe a USA už pandemické krivky umožnili uvoľňovanie preventívnych opatrení a postupné otváranie ekonomík alebo prinajmenšom konkretizáciu plánov na znovunaštartovanie spoločností. Čínske dáta naznačujú, že v základnom scenári by mohlo dochádzať v Európe i v USA k postupnému nástupu oživovania takmer zastavených ekonomík. Naopak Rusko a Turecko ešte len začínali hovoriť o splošťovaní epidemiologickej krivky a Južná Amerika sa na konci mája ešte len dostáva do svojho vrcholu čo sa týka denného počtu nakazených. Južnú Ameriku môžeme teda označiť za nové ohnisko pandémie.


V Európe a USA sa ku koncu mesiaca sledovalo, čo urobí s počtami nakazených postupné uvoľňovanie opatrení. V tomto bode sú dosahované zatiaľ uspokojivé výsledky. Z tohto pohľadu panovala pozitívna nálada, ale zároveň aj obozretnosť vzhľadom k tomu, že riziká sú stále otvorené a je potrebné ich brať na zreteľ.


Hospodárska politika


V máji neboli na programe zasadnutia ani ECB, ani Fedu, ale záplava likvidity bola na trhu citeľná. Výnosy na štátnych dlhopisoch buď stagnovali (USA), alebo pokračovali v poklese (J. Európa), ak to bolo ešte možné. Kreditné prémie korporátnych dlhopisov sa ďalej zmenšovali. Podporované boli aj rizikové aktíva, čo bolo zrejmé na akciových indexoch. Začiatkom júna (4. 6.) ECB podľa očakávaní nezmenila sadzby, ale zvýšila program PEPP o 600 mld. EUR a predĺžila ho rok.


Ropa a záporné ceny


Ropa bola predovšetkým zo začiatku mesiaca veľmi sledovanou témou. Predovšetkým potom, ako sme v apríli videli jej záporné ceny na aprílovom kontrakte na WTI. Avšak v priebehu mája, kedy vstúpila do platnosti nová dohoda OPEC + na zníženie produkcie o 10% svetovej dennej ťažby, dochádzalo k postupnej stabilizácii cien. Cena zámorskej WTI zakončila mesiac na 35,5 USD (+88,4% m / m). Stále sa nachádzame hlboko pod úrovňami z minulého roka 55-60 USD / bbl, ale rozhodne sa situácia upokojila.


Výsledková sezóna za 1Q20


V máji skončila výsledková sezóna. V rámci amerického trhu (S & P 500) došlo k pozitívnemu prekvapeniu oproti odhadom analytikov na tržbách z 59% a na čistom zisku z 65%, avšak medziročne došlo "Len" k 1% rastu tržieb a 7,7% poklesu na čistom zisku. Naďalej platilo, že väčšina firiem buď výrazne znížila výhľad na 2Q resp. 2020 alebo ho úplne zrušila z dôvodu pandémie Covid-19. Európa na tom bola podobne, čo sa týkalo porovnaní s odhadmi trhu. Avšak medziročne klesli tržby o 5,3% a čistý zisk

dokonca o 21,9% r / r. Tu sa prejavilo, že pandémia dopadla na Európu skôr, než na USA.


Indexy v číslach


Uvoľnená hospodárska politika, postupné otváranie vybraných ekonomík a pokračujúce pozitívne dáta ohľadne pandémie v rámci Európy a USA pomohli takmer všetkým akciovým indexom k ďalšiemu kladnému mesiacu. Hlavné indexy v USA pridali 4,3 - 6,8% m / m. Okrem technológií a farmaceutického priemyslu sa postupne oživovali aj ostatné sektory okrem finančníctva. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 pridala 7,7%, Nikkei +8,3% m / m, Šanghaj stagnovala na -0,3% a český index PX pridal 2,6% m / m.Výhľad


Otváranie ekonomík


V júni sa budú ďalej otvárať jednotlivé ekonomiky. Pandemický vývoj v pozadí bude hrať významnú úlohu. Zatiaľ sú výsledky uspokojivé, ale istá nervozita stále ostáva. Otváranie štátnych hraníc pre cestovanie je stále veľmi pozvoľné. Po zvyšok roka bude kľúčové oživovanie globálneho dopytu.


Hospodárska politika


ECB (4. 6.) takmer zdvojnásobila a o rok predĺžila program PEPP. Niečo podobné, teda zväčšovanie či predĺženie podporných programov očakávame aj od Fedu (10. 6.). Nemožno vylúčiť, že sa pridá aj fiškálna politika, kde sa napríklad v USA schvaľuje balík ďalšej pomoci. Uvoľnená menová aj fiškálna politika sú impulzy, ktoré významne živia aktuálnu pozitívnu náladu na rizikových aktívach.


Ekonomické dáta


Viac ako obvykle sa budú sledovať makroekonomické dáta, ktoré budú naznačovať, či a

prípadne ako prebieha oživovanie ekonomík. Za Európu to budú dáta ešte za apríl, čo moc radosti asi investorom neurobí, ale záujem sa presunie do USA, kde už budú prezentovať dáta za máj.


Súhrn


Jún bude veľa o nádeji, či sa darí rozbiehať ekonomiky zastavené pandémiou. Prvé dáta z USA za máj môžu investorom naznačiť, kam sa môžeme pozrieť v ďalších mesiacoch. Pred sebou budeme mať výsledkovú sezónu za 2Q (júl, august), ktorá zrejme prinesie veľmi slabé čísla, ale zlepšujúci sa vývoj v máji / júni by mohol potvrdiť súčasný pozitívny náhľad na vývoj do konca roka. Ekonomika je samozrejme výrazne podporovaná hospodárskymi stimulmi, čo do istej miery bude skresľovať krátkodobý ekonomický vývoj, ale súčasne môže zabezpečiť, že nedôjde k stavu úplného zamrznutia.


Zdroj: J&T Banka