Mesačný report 7/2019

Fed preberá štafetu


Po výpredaji v máji prišla na trh vzpruha v podobe postoja Fedu (19. 6.). Ten podľa očakávania síce aktuálne úrokové sadzby ponechal na súčasnej úrovni (2,25-2,5%), ale vynechal slovné spojenie o trpezlivosti pri budúcom rozhodovaní o úrokových sadzbách a zároveň uviedol, že rastú riziká a neistoty pre ekonomický výhľad. Fed zdôraznil, že je pripravený zasiahnuť v prípade zhoršenia výhľadu, čo si trh vyložil ako pripravenosť znižovať úrokové sadzby, v dôsledku čoho došlo k zvýšeniu trhového očakávania na júlové zníženie sadzieb na 100%. Výnos 10-ročného štátneho amerického dlhopisu sa prvýkrát od novembra 2016 dostal pod úroveň 2,0%. Cena zlata vzrástla na viac ako päťročné maximá 1439 USD / oz. Akcie sa šplhali späť do blízkosti svojich historických maxím.


USA vs. Čína a summit G20


Obchodný spor USA a Číny bol celý jún fakticky bez posunu. Obe strany sa síce občas častovali nejakými poznámkami a výrokmi, ktoré obsahovali možné dôsledky, keď sa niečo nestane, ale fakticky sa čakalo až na posledný víkend v mesiaci, kedy sa konal summit G20 (28.-29. 6.). Na ňom bola dohodnutá schôdzka oboch prezidentov. Výstup bol pre trhy pozitívny, pretože obaja lídri sa zhodli na tom, aby sa rokovacie tímy vrátili opäť k rokovaciemu stolu. Trump súčasne oznámil, že neuvalí clá na zvyšných 300 mld. USD dovážaného čínskeho tovaru a súčasne uvoľnil sankcie voči spoločnosti Huawei. Aj keď išlo o pozitívnu správu, tak situácia stále nie je doriešená a dá sa očakávať, že nájdenie spoločnej zhody bude ešte nejakú dobu trvať


USA vs. Mexiko


Na konci mája prezident Trump vyhrotil problém s prisťahovalectvom tým, že pohrozil uvalením dodatočných ciel na mexické dovozy. A však mexická strana veľmi rýchlo prišla s riešením, a preto k faktickému uvaleniu ciel ani nedošlo a ešte začiatkom júna sa situácia vyriešila. Aspoň prezatiaľ.


ECB


Zasadnutie ECB (6. 6.) prinieslo ďalší prísľub predĺženia nulových resp. záporných úrokových sadzieb až do polovice 2020. Súčasne banka predstavila bližšie podmienky pre TLTRO3 (financovanie pre fin. sektor). V ďalších komentároch sa však centrálni bankári vyjadrili, že ak bude treba, tak znovu podporia ekonomiku. K tomu majú údajne stále dosť nástrojov, ktoré môžu využiť. Trh začal špekulovať o možnom ďalšom kole QE, pretože bežných nástrojov už ECB veľa nezostáva.


Indexy v číslach


Po májovom výpredaji sa na trhy vrátil veľký optimizmus po tom, ako Fed naznačil, že je pripravený znižovať sadzby, ak to ekonomická situácia bude vyžadovať. Navyše sa rýchlo vyriešila situácia okolo Mexika, čo trhu dávalo šancu aj na pozitívny výstup zo zasadnutia G20, ktorý bol nakoniec trhu dodaný. Celkovo si americké akciové trhy za jún pripísali 6,9-7,4% m / m a priblížili sa späť historickým maximám. Nemecký DAX pridal 5,7%. Upustenie od ciel s Mexikom prospelo napríklad aj nemeckým automobilkám, ktoré majú v Mexiku svoje výrobné závody pre Severnú Ameriku. Japonský Nikkei 225 +3,3%

m / m. Čínsky index Shanghai Composite +2,8% m / m. Rovnako ako v máji, tak aj v júni bol český index PX veľmi defenzívny, a ako príliš veľa nestrácal v máji, tak ani veľmi nerástol v júni (+0,2% m / m).


Fed


Záujem investorov sa aktuálne upína k budúcemu zasadnutiu FOMC (31. 7.). Trh počíta so 100% znížením o 25 b.b. Súčasne sa bude sledovať, aký sprievodný komentár Fed k svojmu rozhodnutiu pripojí. Situáciu nemá určite jednoduchú, pretože obchodné spory USA so svojimi obchodnými partnermi si začínajú vyberať svoju daň a ekonomické ukazovatele sa pomaly začínajú zhoršovať (napr. PMI). Trh aktuálne verí aj v ďalšie holubičie komentáre. Pokiaľ ho Fed doručí, tak by sme očakávali, že trh zostane prinajmenšom na súčasných vysokých úrovniach. Na druhú stranu ak Fed nebude dostatočne holubičí, tak by sme očakávali, že rizikové aktíva môžu zažiť výraznejšie ústup zo súčasných úrovní.


Výsledková sezóna za 2Q19


Do zasadnutia Fedu bude trh sledovať výsledkovú sezónu za 2Q19. Očakávania nie sú nejako závratné. Priemerné očakávanie na rast čistého zisku na akciu je -2,6% r / r. Takýto výsledok môže podlomiť súčasnú optimistickú náladu investorov. Ani vysvetlenie, že ide o vplyv obchodných sporov, by nemuselo byť dostatočné. Na druhú stranu nízke očakávania sa ľahšie prekonávajú, ako tomu bolo v 1Q19.


USA vs. Čína


Predstavitelia USA a Číny prisľúbili, že zasadnú späť k rokovaciemu stolu. A práve odtiaľ môžu prenikať čiastkové čriepky o tom, ako sa rokovania vyvíjajú. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o naliehavú tému, tak očakávame, že každá špekulácia bude mať odozvu na finančnom trhu.


ECB


Pri ECB (25. 7.) trh nečaká zmenu sadzieb. Skôr sa zameria na rétoriku odchádzajúceho Draghiho, ktorá je poslednou dobou výrazne holubičia. Ďalšia zmienka o predĺžení nulových sadzieb či iné expanzívne menové kroky by neboli dobrou správou pre európsky finančný systém.


Výhľad


Zo začiatku mesiaca sa trh bude zaujímať o výsledkovú sezónu za 2Q19. Očakávania nie sú priaznivé a môže tak dôjsť k medziročnému poklesu čistého zisku na akciu. To nie je fundament, ktorý by podporoval ďalší rast akciového trhu. Medzitým môžu unikať čriepky z rokovaní medzi USA a Čínou, ktoré môžu ovplyvňovať trh na obe strany. Rozuzlenie príde až na konci mesiaca zasadnutím Fedu. Trh čaká zníženie sadzieb a holubičí komentár. Takýto scenár by mohol podporiť súčasné trhové úrovne. Opak by zrejme znamenal výraznejšie

predajné objednávky.


Zdroj: J&T Banka