Mesačný report 7/2020


Nádejné makrodáta na pozadí rastúceho počtu

denných nakazených v otváraných ekonomikách


V júni trhy priaznivo prekvapili zverejnené makrodáta z vybraných krajín, ktoré môžu poukazovať na to, že zotavenie v niektorých ekonomikách môže prebiehať podľa relatívne optimistického scenára. Ako prvé zo zaujímavejších dát boli dáta z mesačnej zamestnanosti v USA za máj (zverejnenie začiatkom júna), ktoré vykázali kladný prírastok novo zamestnaných oproti očakávanému opätovnému výraznému poklesu (+2,7 vs. očak. -7,5 po aprílových 20,7). Nešlo pritom len o USA, ale aj o Európu (napr. Nemecké maloobchodné tržby) a Čínu (napr. Indexy PMI).


Relatívne solídne makroekonomické dáta sú však zatienené na konci júna rastúcim

počtom denne novo nakazených v sledovaných ekonomikách, ako sú jednotlivé štáty USA či niektoré krajiny Európy. USA ku koncu júna vykazovalo rekordné hodnoty novo denne nakazených Covid-19. Začiatkom júla dochádza k prelomeniu hranice 50 tisíc denne nakazených. V štátoch ako Florida či Texas je dokonca rozhodnuté odsunúť zrušenie preventívnych opatrení. Aj v Európe dochádza k nárastu počtu nakazených na úkor otvárania ekonomiky, ale jedná sa skôr o lokálne výskyty, ktoré sa zatiaľ darí dobre lokalizovať a postupne zabraňovať ďalšiemu šíreniu. Existencia tzv. druhej vlny pandémie bola a stále je jedným z hlavných rizík pre obchodovanie na finančných trhoch.


Fed


Posledné zasadnutie Fedu (10. 6.) nadviazalo na ECB (4. 6.) v zmysle udržania veľmi uvoľnenej menovej politiky. Fed pri svojej neobmedzenej expanzívnej menovej politike už nemôže oznámiť navyšovanie s výnimkou osobitných programov, ale aj tak trhy uistil, že prinajmenšom súčasná intenzita pomoci, čo sa objemu korporátneho dlhu týka, bude prebiehať najmenej do septembra. Ostatné programy pobežia dovtedy, pokiaľ to bude potrebné. Celkovo teda Fed trhy ubezpečil, že urobí čokoľvek, aby udržal stabilitu finančného trhu.


Potenciálny konflikt medzi USA a Čínou

sa nakrátko vrátil do hry


V priebehu júna sa opätovne vyskytla otázka americko-čínskych vzťahov. Dôvodom bolo

predovšetkým dianie v Hongkongu, pretože Čína prijímala zákon, ktorý by obmedzil samostatnosť tohto územného celku. Trh netrpezlivo čakal na plánované vyjadrenia prezidenta Trumpa k tejto otázke. To vyznelo skôr neutrálne a v podstate len vysvetlil, ako budú USA po novom pristupovať k Hongkongu po tom, čo bude nová legislatíva prijatá. Mimochodom, prístup k Hongkongu sa bude postupne približovať tomu, ktorý má USA voči pevninskej Číne. Pre globálny trh sa tak z nervozity nakoniec stala len neutrálna správa.


Indexy v číslach


Opätovne rastúce počty novo nakazených vo vybraných ekonomikách boli zatienené relatívne solídnymi makroekonomickými dátami a súčasne informáciami o priaznivom postupe vo vývoji vakcíny (Pfizer). Táto konštelácia posunula akciové trhy opäť vyššie.


Hlavné indexy v USA pridali 1,7 - 6,0% m / m. Veľké technológie boli stále v hľadáčiku investorov a technologický Nasdaq sa tak obchodoval na nových historických maximách. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 pridala 2,9% m / m, Nikkei + 1,9% m / m, Šanghaj +4,6% a český index PX pridal 2,5% m / m.


Covid-19 a makrodáta


Aj v júli sa bude naďalej sledovať vývoj na poli pandémie Covid-19. V hľadáčiku investorov bude vývoj v USA či vybraných štátoch Európy. Napríklad USA aj na začiatku júla vykazovalo nové rekordy v denne nakazených. Ďalšia eskalácia nakazených by bola nepriaznivou informáciou a mohla by vyvolávať otázky nad ďalším ekonomickým vývojom. Naopak, práve nové makroekonomické dáta by mali aj naďalej investorov povzbudzovať k optimizmu.


Výsledková sezóna za 2Q


Júl bude mesiacom výsledkovej sezóny za 2Q20, kedy v USA a Európe došlo takmer k uzavretiu ekonomík. Trh očakáva veľmi slabé výsledky, čo zodpovedá preventívnym opatreniam, ktoré boli prijaté na potlačenie pandémie. Výrazne slabšie čísla by boli síce nepriaznivou informáciou, ale viac sa bude zrejme sledovať sprievodný komentár o aktuálnom stave a taktiež výhľad na ďalšie obdobie. V tomto prípade by nebolo prekvapením, keby niektorí manažéri zaujali pomerne optimistický výhľad, čo môže

neutralizovať samotné zverejnené čísla. Rozhodne bude zverejnenie výsledkov za 2Q rizikový faktor, ktorý môže priniesť prinajmenšom krátkodobú predajnú náladu.


Hospodárska politika


Od centrálnych bánk ECB (16. 7.) a Fedu (29. 7.) sa počas prázdnin moc neočakáva. Zrejme dôjde k ďalšiemu uisteniu, že budú aj naďalej vykonávané potrebné opatrenia na udržanie stability finančného trhu.


Zdroj: J&T Banka