Mesačný report 8/2019

Trump pohrozil ďalšími clami na čínsky tovar


Na konci júla došlo k plánovanej schôdzke predstaviteľov USA a Číny po nečakanom májovom uvalení 25% ciel na čínsky tovar v hodnote 200 mld. USD. Aj napriek pozitívnej odozve zo schôdzky prezident Trump uviedol, že Čína zámerne zdržuje rokovania a spomenul možnosť uvalenia 10% cla na zvyšný čínsky tovar importovaný do USA v hodnote 300 mld. USD od začiatku tohto septembra. Pričom ďalšie vzájomné rokovania sú naplánované až na koniec augusta. Čína Trumpove slová odsúdila a uviedla, že bude zvažovať odvetné opatrenia. Súčasne sa posunul kurz čínskeho juanu nad psychologickú hranicu 7 CNY / USD, čo americká strana označila za manipuláciu trhom. Celkovo sa teda situácia medzi oboma krajinami ďalej vyhrocuje a trh sa presúva do defenzívneho módu. Ďalšie vyhrotenie vzájomných vzťahov môže ohroziť globálny rast a negatívne ovplyvniť rizikové aktíva (akcie).


Fed


Fed (31. 8.) dodal očakávané zníženie sadzieb o 25 b.b., ale následná tlačová konferencia nebola dostatočne holubičia, ako trh predpokladal. Trh chcel počuť, že sa Fed zaviaže alebo prinajmenšom naznačí dlhšie obdobie znižovanie sadzieb. To sa ale nestalo a tón Powella bol naopak skôr neutrálny s odkazom na previazanie sa súčasným ekonomickým a politickým vývojom (spor USA a Číny). Trh na výsledky zasadnutia reagoval odklonom od rizikových aktív a posilnením dolára.


ECB


ECB (25. 7.) na svojom zasadnutí zníženie sadzieb nepriniesla. Len pripomíname, že zhruba 60% trhu zníženie sadzieb očakávalo. Avšak Draghi pribehol s veľmi holubičím komentárom, ktorý trh presvedčil, že ku zníženiu sadzieb, alebo inému podobnému kroku príde už na ďalšom septembrovom zasadnutí. Draghi uviedol, že ECB skúma ďalšie možnosti menového uvoľňovania. Ak sa rétorika ECB nezmení, tak nemožno vylúčiť, že by

sa banka nevrátila aj k ďalšiemu kolu QE.


Nový premiér Veľkej Británie


Veľká Británia našla v júli nového premiéra, ktorým sa stal Boris Johnson. Ten je známy svojimi ostrými názormi aj na pálčivé témy, akou je bezpochyby aj Brexit. S jeho zvolením sa výrazne zvýšila pravdepodobnosť, že krajina môže odísť z EÚ bez dohody do konca októbra, kedy je stanovený termín vyriešenia súčasného stavu. Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bez dohody je pre nás stále rizikovým scenárom, ktorý by zvýšil nervozitu na trhu.


Výsledková sezóna za 2Q


Z pohľadu indexu S & P 500 sme v júli za 4/5 zverejnených výsledkov pričom 76% prekonalo odhady na úrovni čistého zisku a 58% na tržbách. Priemerne sa dosiahol rast 1,3% na čistom zisku a 3,2% na tržbách. Podľa samotných čísel možno hodnotiť výsledkovú sezónu ako lepšiu než sa čakalo. Bohužiaľ štruktúrou či výhľadom v mnohých prípadoch už výsledková sezóna tak pozitívne nevyznieva. V Európe došlo k pozitívnemu prekvapeniu z 58% na čistom zisku a z 56% na tržbách pri raste tržieb 2,3%, ale pri poklese čistého zisku o 1,6% r / r. Európa teda pokračuje v rozporuplných výsledkoch aj v 2Q19.


Indexy v číslach


V júli sa americké akciové indexy dostali na nové historické maximá podporené očakávaním na holubičí výhľad Fedu. Avšak v závere mesiaca sa dostavilo vyberanie ziskov práve po zasadnutí Fedu, kde trh očakával viac holubičiu rétoriku. Začiatok augusta potom Trumpov tweet o možných ďalších clách na čínsky tovar priniesol silnejšiu predajnú náladu. Celkovo si americké akciové trhy za júl pripísali 1,0-2,1 % m / m a zakončili mesiac pod historickými maximami. Nemecký DAX ustúpil o 1,7%. Japonský Nikkei 225 +1,2% m / m. Čínsky index Shanghai Composite -1,6% m / m. Český index PX za júl vykázal 1,4% rast m / m.


Spor USA vs. Čína


Stredobodom záujmu investorov bude pokračujúci spor medzi USA a Čínou. Trh úzko sleduje twitterový účet prezidenta Trumpa a výmenný kurz juanu. Ten sa pohybuje okolo 7 CNY / USD a akékoľvek ďalšie oslabenie je americkou stranou označované ako manipulácia. Guvernér čínskej centrálnej banky však uviedol, že sa bude snažiť o neutrálny postoj a nenechá spor s USA ovplyvňovať menovú politiku banky.


Ďalším významným bodom bude prelom augusta a septembra, kedy má dôjsť k plánovanej schôdzke zástupcov oboch krajín. Tá by mohla vzájomnú dohodu posunúť na ďalšiu métu. Ak sa tak nestane, tak podľa slov Trumpa začnú od septembra platiť 10% clá na čínske tovary v hodnote 300 mld. USD. Takýto scenár by sme vnímali ako rizikový.


Preváženie indexov MSCI


Technicky bude trh sledovať pravidelné štvrťročné prevážanie indexov MSCI, ku ktorému dôjde na záver obchodného 27. augusta. Vzhľadom k postupnému začleňovaniu predovšetkým čínskych akcií do indexu zameraného na rozvíjajúce sa trhy môžu ostatné trhy zaznamenať čiastočný odliv prostriedkov vrátane ČR.


Výhľad


August sa bude zrejme vyznačovať zvýšenou volatilitou, ktorá pôjde na vrub obchodnému sporu USA vs. Čína. Záver mesiaca potom môže priniesť výrazné pohyby v nadväznosti na výstupy z plánovanej schôdzky zástupcov oboch krajín. Faktické zavedenie avizovaného 10% cla na zvyšok čínskych dovozov do USA by na trh prinieslo predajný tlak.


Zdroj: J&T Banka