Mesačný report 9/2019

Kolotoč okolo obchodného sporu USA s Čínou


August bol opätovne hlavne o informáciách týkajúcich sa obchodného sporu USA a Číny. Už v minulom mesačníku sme spomínali náhly komentár prezidenta Trumpa, ktorý oznámil, že plánuje uvaliť od septembra 10% clá na zvyšný dovoz čínskeho tovaru do USA v hodnote 300 mld. USD. Dôvodom mali byť pokračujúce prieťahy z čínskej strany. Tento návrh bol následne rozdelený na dve vlny na 110 mld. USD (spotrebný tovar, resp. predovšetkým textil a obuv) od septembra a zhruba 160 mld. USD od 15. decembra (predovšetkým elektronika). Zvyšných zhruba 30 mld. USD buď nebude podliehať clu, alebo sa bude riadiť špeciálnym režimom. Čínska strana prišla s vlastným opatrením, ktoré by malo uvaliť clo (5 - 10%) na dovoz z USA do Číny v hodnote zhruba 75 mld. USD. Americká administratíva neotáľala a ihneď pristúpila k zvýšeniu skôr avizovaných 10% ciel na úroveň 15%. Na prelome augusta a septembra mala pôvodne prebehnúť schôdzka oboch strán, ku ktorej však nedošlo. Čínska strana tiež údajne požiadala o odklad októbrových ciel, čo sa tiež nestalo.


Práve posledný vývoj znovu komplikuje nájdenie spoločného termínu na spoločné rokovania. Obchodná vojna sa teda ďalej vyhrocuje. Napríklad na začiatku októbra sa majú pôvodné 25% clá na tovar v hodnote 250 mld. USD zvýšiť na 30%. Akákoľvek zmienka o danej téme má výrazný vplyv na finančné trhy. Z dlhodobejšieho pohľadu sa jedná o negatívnu informáciu pre vývoj v globálnej ekonomike.


Jacksone Hole


Pravidelné ročné stretnutie v Jackson Hole (22. - 25. 8.) malo poukázať na výhľad a pozíciu sledovaných centrálnych bánk sveta. Predovšetkým prejav šéfa Fedu Jeroma Powella trh úzko sledoval. Avšak Powell neprišiel s výraznejším holubičím prejavom. Naopak pôsobil skôr opatrným dojmom, ktorý poukazoval na riziká v globálnej ekonomike, na ktoré by Fed prípadne patrične zareagoval. Avšak jasnejší holubičí tón, ktorý by naznačoval dlhodobejší smer znižovania sadzieb Powell ani tentoraz trhu nedoručil.


Taliansko


Vládny prevrat sa nakoniec v Taliansku nekonal. Šéf Ligy Matteo Salvini rozbil predchádzajúcu vládnu koalíciu v nádeji na predčasné parlamentné voľby, ktoré by podľa doterajších prieskumov s prehľadom vyhral kvôli svojmu antiimigračnému postoju. Avšak predchádzajúci politickí rivali (Hnutie päť hviezd a Demokratická strana) sa spojili, aby zabránili predčasným voľbám, a tak vyšachovali Salviniho z boja o post premiéra. Vedením vlády bol znovu poverený staronový premiér Giuseppe Conte. Trh vyústenie situácie v Taliansku prijal pozitívne vzhľadom na to, že to potvrdzuje proeurópske smerovanie krajiny.


Tzv. "tvrdý" Brexit ako na hojdačke


Situácia vo Veľkej Británii sa začala ďalej komplikovať. Kráľovná najprv novému premiérovi Johnsonovi povolila predĺženie parlamentných prázdnin, aby sa skrátil čas, kedy bude môcť parlament rozhodnúť o ďalších krokoch vystúpení krajiny z EÚ. Podobné kroky v očiach investorov len ďalej zvyšovali pravdepodobnosť na tzv. "tvrdý" odchod krajiny z EÚ. Avšak prvé dni septembra poukázali na to, že parlament nechce prípadný tvrdý brexit. Poslanci chceli ďalší odklad a možnosť ďalšieho rokovania, čo bolo v rozpore s tým, čo presadzoval Johnson. Na tvrdý postoj premiéra zareagovali poslanci (vrátane časti vládnych stúpencov) presadením hlasovania o zákaze odchode krajiny z EÚ bez dohody. Šanca na tvrdý brexit sa teda opätovne posúva na opačnú stranu.


Indexy v číslach


Nevýrazné komentáre z Jackson Hole a pokračovanie ságy obchodnej vojny medzi USA a Čínou priniesli na trh zvýšenú volatilitu. Celkovo americké akciové trhy za august odpísali 1,7-2,6% m / m. Nemecký DAX o 2,1%. Japonský Nikkei 225 klesol o -3,8% m / m. Čínsky index Shanghai Composite -1,6% m / m. Index PX za august vykázal 1,8% pokles m / m.


Trump a Čína naďalej v centre záujmu


September bude naďalej patriť príbehu osočovania a vyjednávania medzi USA a Čínou. Nové 15% tarify na 110 mld. USD čínskeho tovaru sú od septembra v platnosti a to zhoršuje možnosť pre zvažované vzájomné stretnutie. Navyše od októbra sa zvýši clo z 25 na 30% na tovar v hodnote 250 mld. USD. Bez novej obchodnej dohody budú vzájomné odvety negatívne dopadať na globálny hospodársky rast.


ECB


Zasadnutie ECB (12. 9.) bude pre trh významné vzhľadom na minulé vyhlásenie šéfa ECB. Trh čaká na ďalšie výrazné uvoľnenie menovej politiky vrátane obnovenia programu QE. Avšak ECB môže trh prekvapiť svojou relatívnou umiernenosťou, čo môže trh zneistiť a posunúť úrovne dlhopisov a rizikových aktív nižšie.


Fed


Nemenej dôležité bude aj zasadnutie Fedu (18. 9.). Po vlažnom vystúpení v Jackson Hole trh očakáva, ako si Fed poradí s posledným vývojom v obchodnej vojne USA vs. Čína a so slabnúcimi makroekonomickými ukazovateľmi. Trh očakáva zníženie sadzieb o 25 b.b., ale dôležitá bude následná tlačovka, kde by sa trh rád dočkal výrazne holubičieho tónu, resp. výhľadu na dlhšie znižovanie sadzieb. Umiernenejše vyznenie a zachovanie relatívne kľudného postoja Powella a jeho tímu by bolo pre akciové trhy negatívnym impulzom.


Výhľad


Očakávame, že na trhu bude pretrvávať výraznejšia volatilita, ktorú prináša predovšetkým neistota ohľadne vývoja obchodného sporu medzi USA a Čínou. Investori dúfajú v holubičie vyznenie ECB i Fedu, ktoré by mohlo podržať súčasnú vysokú valuáciu. Ak by však došlo k sklamaniu, tak by sme očakávali predajný tlak na akciách aj ostatných rizikových aktívach.


Zdroj: J&T Banka