Mesačný report 8/2020


Výsledková sezóna za 2Q


Júl bol o výsledkovej sezóne za 2Q20. Tú sme vnímali ako jeden z faktorov, ktorý by mohol

prinajmenšom pribrzdiť súčasný akciový rastový trend. Avšak ani výsledková sezóna k tomu neprispela, skôr naopak. Samotné výsledky, pri ktorých sa v prípade indexu S & P 500 nachádzame v troch štvrtinách, zo 66 % pozitívne prekvapujú v prípade tržieb a z 85% v prípade čistého zisku. Medziročný vývoj predstavuje zatiaľ 12% prepad na tržbách a 10,6% prepad na čistom zisku. Áno, z historického hľadiska sa jedná o jeden z najhorších kvartálov z pohľadu relatívneho vývoja, avšak finálne čísla nenapĺňajú negatívne scenáre trhu. Navyše, sprievodné komentáre sa niesli v pozitívnom duchu aj pri reálnom vynechaní kvantifikácie výhľadu. Ten sa zahaľuje do rúška neistoty kvôli pandémii.


V prípade Európy resp. indexu BEE500 sme v dvoch tretinách zverejnených firiem. Tu došlo k pozitívnemu prekvapeniu zhruba z 60% ako na tržbách, tak na čistom zisku a medziročný vývoj je -25% na tržbách a -19% na čistom zisku. V prípade Európy ide o neutrálne vyznenie. Bohužiaľ Európa voči USA ľahko zaostáva, ale to je dané predovšetkým zložením

sektorov, nakoľko v Európe chýbajú veľké technologické spoločnosti, ktoré by boli verejne obchodované.


Covid-19


Júl bol taktiež mesiacom, v ktorom sa vrátil nárast denných prípadov Covid-19 takmer vo všetkých sledovaných oblastiach. Uvoľňovanie reštriktívnych opatrení je nepochybne jedným z dôvodov. Rast nakazených dokonca vedie k znovuzavedeniu vybraných preventívnych opatrení v konkrétnych štátoch USA (Florida, Texas, Kalifornia a pod.). Bohužiaľ súčasne USA zaznamenávajú v júli rekordné počty v denne nakazených (cez 75 tis.), čo nepomáha úvahe o rýchlom oživovaní ekonomiky. Na druhú stranu to však zvyšuje očakávania pre ďalšie fiškálne a monetárne stimuly, na čo sa trhy spoliehajú.


ECB a Fed


Od ECB (16. 7.) a Fedu (29. 7.) neprišlo podľa očakávaní nič nové. Obe centrálne banky sa zaviazali, že budú trh podporovať dovtedy, kým to bude potrebné. Konkrétne Fed predĺžil svoje podporné programy do konca roka namiesto konca septembra. Je zrejmé, že centrálne banky udržia aktuálny trend nízkych úrokových sadzieb, pokiaľ to bude ekonomika potrebovať.


Pokračujúce nezhody medzi USA a Čínou


Ani júl sa nezaobišiel bez väčších či menších vzájomných osočovaní medzi obomi veľmocami. V závere mesiaca nezhody vygradovali až do vzájomného uzatvorenia niektorých konzulátov. USA osočuje Čínu zo špionáže a Čína prijíma odvetné opatrenia. Zvyšovanie napätia medzi obomi krajinami nie je pozitívne a trh na to krátkodobo negatívne reaguje. USA však zatiaľ nezvyšujú tlak prostredníctvom dodatočných ciel, ktoré boli hlavnou témou ešte na začiatku tohto roka.


Indexy v číslach


Rastúce počty novo nakazených Covid-19, návrat niektorých preventívnych opatrení vo vybraných lokalitách a ani stúpajúce napätie medzi USA a Čínou neoslabili súčasnú silu nákupných objednávok na zámorských a ázijských akciových trhoch. Dôvodom môže byť okrem uvoľnenej menovej a fiškálnej politiky aj obávaná výsledková sezóna za 2Q, ktorá priniesla skôr pozitívne vyznenie a prispela tak k optimizmu.


Hlavné indexy v USA pridali 2,4 - 6,8% m / m a posunuli tak svoje historické

maximá. Veľké technológie boli naďalej v hľadáčiku investorov. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 odpísala 1,1% m / m. V tomto prípade sa výsledková sezóna prejavila skôr neutrálne a navyše v Európe chýba technologický segment. Nikkei odpísal 2,6% m / m. Šanghaj nadviazala na jún a pozitívne výsledky z makrodát pomohli k 10,9% rastu m / m. Česká burza prostredníctvom indexu PX išla v závese Európy a odpísala 3,9% m / m.


Súhrn


Ani výsledková sezóna, ani iné faktory zatiaľ nemajú silu priniesť korekciu na akciových trhoch. To vedie ,predovšetkým zámorské akciové indexy (Nasdaq), k novým historickým maximám. Pre august, ktorý je tradične chudobnejší na významnejšie udalosti, to môže znamenať ďalší posun indexov smerom vyššie. Ku koncu mesiaca sa môže začať hovoriť o prezidentských voľbách v USA (november), čo môže priniesť istú nervozitu, no aktuálne je skôr pravdepodobnejšia neutrálna až ľahko pozitívna nálada.


Zdroj: J&T Banka