Mesačný report 9/2020

Jackson Hole a náčrt novej stratégie menovej politiky Fedu


Ako už bolo naznačené minule, tak august je tradične okrem výsledkovej sezóny bez významnejších impulzov. Jeden sa však ku koncu mesiaca našiel a to tradičné zasadnutie centrálnych bankárov v Jackson Hole. Sledované bolo predovšetkým vystúpenie šéfa amerického Fedu, ktorý naznačil, že dôjde k zmene stratégie menovej politiky. Po novom bude stratégia menovej politiky zameraná na obnovenie plnej zamestnanosti v USA (zameranie na nižšie príjmové skupiny) a návratu inflácie k zdravším úrovniam. Fed sa zaviaže k dosahovaniu priemernej miery inflácie (zrejme 2% ročne), pričom ak bude inflácia jeden rok podstrelená, bude ich oprávňovať prekonať infláciu v ďalších rokoch. Doteraz mal Fed dosahovať inflačného cieľa v každom roku bez ohľadu na výkyvy. Túto novú stratégiu

trh číta tak, že bude umožnené udržať veľmi uvoľnenú menovú politiku po dlhšiu dobu, než sa doteraz očakávalo. Konkrétne znenie bude zrejme predstavené na septembrovom zasadnutí FOMC.


Výsledková sezóna za 2Q20


V auguste doznela kladne hodnotená výsledková sezóna za 2Q20. Samotné výsledky firiem z indexu S & P 500 prekvapili z 65% pozitívne v prípade tržieb a z 84,5% v prípade čistého zisku. Medziročný vývoj bol 9,6% prepad na tržbách a 7,2% prepad na čistom zisku. Áno jedná sa o jeden z historicky najhorších kvartálov z pohľadu relatívneho vývoja, ale nakoniec finálne čísla nenapĺňajú negatívne scenáre trhu. V prípade Európy resp. indexu BEE500 došlo k pozitívnemu prekvapeniu zhruba z 64% ako na tržbách, tak na čistom zisku a medziročný vývoj bol -20,9% na tržbách a -19,2% na čistom

zisku. V prípade Európy sa jednalo o neutrálne vyznenie.


Pokračujúce nezhody medzi USA a Čínou


Ťahanice medzi USA a Čínou pokračovali aj v auguste. USA sa zameralo na niektoré spoločnosti ako TikTok či už tradične Huawei, ktoré sú osočované zo špionáže. Americká časť TikToku má byť z preventívnych dôvodov odpredaná americkej spoločnosti. Podobné invektívy nie sú dobrou správou pred očakávanými prezidentskými voľbami (3. 11.).


Indexy v číslach


Nie až tak tragická výsledková sezóna za 2Q, naďalej solídne makrodáta a predstavenie novej stratégie menovej politiky Fedu sú faktory, ktoré posunuli akciové indexy v USA na nové historické maximá. Hlavné indexy v USA pridali 7,0 - 9,6% m / m. Veľké technológie boli stále v hľadáčiku investorov. Európa prostredníctvom Stoxx Europe 600 pridala 2,9% m / m. Tu sa výsledková sezóna prejavila skôr neutrálne a navyše v Európe chýba technologický segment. Nikkei pridal 6,6% m / m. Šanghaj predĺžil rastovú sériu na tretí mesiac a vykázal rast 2,6% m / m. Česká burza prostredníctvom indexu PX išla v závese Európy a rástla o 2,4% m / m.


Výhľad


Covid-19 môže opätovne zasiahnuť do diania


Už v priebehu celého augusta sa sledovali novo rastúce počty denne nakazených Covid-19 v rámci jednotlivých štátov.Vývoj je rôzny, tak napríklad USA vykazuje, že je opätovne na klesajúcej tendenciu z nových rekordov, ale napríklad v rámci Európy niektoré štáty dosahujú nových denných maxím, ČR nevynímajúc. Pandémia sa môže v septembri

opätovne viac pretaviť do diania a to prostredníctvom preventívnych opatrení, ktoré už zrejme nebudú tak drastické ako na začiatku roka, ale stále môžu znamenať spomalenie ekonomického oživenia v niektorých častiach sveta. Určite je potrebné toto riziko nepodceňovať a stále mu venovať náležitú pozornosť.


Hospodárska politika


Pri hospodárskej politiky sa neustále očakáva schválenie ďalšieho balíka pomoci v USA v hodnote presahujúcej jeden bilión amerických dolárov. Oba politické tábory sa z rôznych strán obviňujú, že pred voľbami by takýto balík nemal byť schvaľovaný, pretože by mohol ovplyvniť voliča. Takže schválenie je zatiaľ neisté.


ECB (10. 9.) zrejme výrazné novinky nepredvedie a ponechá uvoľnenú rétoriku. Zaujímavé bude sledovať, či bude nejako reflektovať na pripravovanú úpravu stratégie menovej politiky v USA.


Od Fedu (16. 10.) sa očakáva, že by mal bližšie špecifikovať naznačenú zmenu v stratégii menovej politiky - určiť výšku priemernej sledovanej miery inflácie, ako bude riešiť časový úsek pre cielenú priemernú mieru inflácie a ďalšie parametre. Určite to bude veľmi sledované zasadanie, ktoré môže priniesť zvýšenú volatilitu na trh.


Prezidentské voľby v USA


Nesmieme zabudnúť ani začiatok volebného boja o kreslo amerického prezidenta. Táto téma sa bude vyostrovať až do samotných volieb, ktoré prebehnú 3. 11. Do tej doby budú predstavené volebné programy a budú prebiehať aj sledované debaty oboch kandidátov. Prieskumy sa zatiaľ viac stotožnili s vyrovnanejšou bilanciou pre oboch kandidátov. Očakáva sa, že udržanie Trumpa na poste amerického prezidenta by trh prijal priaznivo a naopak. Dôvodom je napríklad aj snaha demokratov o zmeny v daňovej reforme.


Súhrn


September zrejme prinesie niekoľko faktorov, ktoré môžu narušiť súčasnú spanilú jazdu akciových trhov, ako napr. začiatok volebnej kampane v USA či riziko vplyvu pandémie na ekonomické oživovanie. Súčasné ocenenie akciových indexov môže byť viackrát testované. Podporou by mohla byť aj naďalej hospodárska politika, ktorá mala doteraz dosť sily, aby trhy podporila. September vyznieva skôr neutrálne a neočakáva sa, že by konečné zúčtovanie mesiaca malo priniesť výrazný posun jedným alebo druhým smerom.


Zdroj: J&T Banka