Morgan Stanley kupuje E*Trade Financial


Americká investičná banka Morgan Stanley prevezme za približne 13 miliárd dolárov on-line maklérsku spoločnosť E * Trade Financial. Firmy to v piatok oznámili v tlačovej správe. Je to najväčšia transakcia, akú niektorá z bánk na Wall Street uskutočnila od finančnej krízy. Morgan Stanley tak podporí svoju divíziu správy majetku, na ktorú šéf banky veľa vsádza v snahe zabezpečiť rýchlejší rast a zmierniť dopady slabšieho obchodovania.


E * Trade má asi 5,2 milióna klientskych účtov a v správe aktíva retailových klientov za viac ako 360 miliárd dolárov, uviedla agentúra Reuters. Morgan Stanley obsluhuje asi tri milióny účtov, objem klientskych aktív dosahuje okolo 2,7 bilióna dolárov.


Morgan Stanley za diskontného makléra E * Trade zaplatí svojimi akciami. Dohoda je koncipovaná tak, že akcionári E * Trade obdržia 1,0432 akcie banky Morgan Stanley, čo každú akciu E * Trade ohodnotí na 58,74 USD. To znamená prémiu viac ako 30 percent oproti predchádzajúcej záverečnej cene na burze . Obchod by mal byť uzatvorený vo štvrtom štvrťroku tohto roka.


Akcie E * Trade Financial rastú v premarkete o takmer 23%, akcie Morgan Stanley klesajú v predobchodnej fáze o 5,5%.


Transakcia prichádza krátko potom, ako konkurenčná maklérska spoločnosť Charles Schwab oznámila, že za 26 miliárd dolárov kúpi rivala TD Ameritrade. Maklérske firmy v USA sa spájajú, aby lepšie čelili tlaku na znižovanie poplatkov. Charles Schwab aj TD Ameritrade krátko pred oznámením transakcie znížili poplatky za obchodovanie na nulu.


Zdroj: Patria