Presvedčivé víťazstvo Borisa Johnsona v predčasných bristkých voľbách

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona získala vo štvrtkových parlamentných voľbách absolútnu väčšinu v Dolnej snemovni. Podľa webu televízie Sky News po sčítaní hlasov v 647 z celkových 650 obvodov majú konzervatívci 362 mandátov. Opoziční labouristi sú so 203 kreslami druhí, zatiaľ prišli o 59 miest. Tretia sa umiestnila Škótska národná strana (SNP), ktorá má 48 kresiel a polepšila si o 13 miest. Jedenásť kresiel získali Liberálni demokrati. Do parlamentu sa dostalo aj niekoľko ďalších menších zoskupení vrátane severoírskych strán. Strana pre brexit zatiaľ žiadny mandát nezískala. Británia by tak mohla na konci januára opustiť Európsku úniu.


Absolútna väčšina v Dolnej snemovni umožní Johnsonovi schváliť brexitovú dohodu, ktorú vyjednal s Bruselom v októbri. Británia by tak mohla Európsku úniu opustiť 31. októbra budúceho roka, ako to premiér voličom sľuboval počas celej kampane. Po brexite by však počas takzvaného prechodného obdobia pokračovali rokovania o budúcich vzťahoch Británie s EÚ. Podľa súčasných plánov by mali trvať do konca budúceho roka. Z Bruselu však už zazneli hlasy, že 11 mesiacov na tak zložité rozhovory nebude stačiť.

O odchode z EÚ britskí voliči rozhodli v roku 2016 v referende.


Johnson: Konzervatívci získali silnú podporu pre brexit


Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že jeho konzervatívna vláda zrejme vo voľbách získala silnú podporu na to, aby zabezpečila brexit. Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn uviedol, že stranu nepovedie v najbližších voľbách a priebežné výsledky označil za sklamanie. Škótska prvá ministerka a predsedníčka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová sa medzitým nechala počuť, že Škótsko musí mať právo na ďalšie referendum o svojej nezávislosti v Spojenom kráľovstve, čo zdôvodnila veľkým úspechom svojej strany v Škótsku. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Gratulácia Borisovi Johnsonovi k skvelému VÍŤAZSTVU!" napísal americký prezident Donald Trump na twitteri. "Británia a Spojené štáty budú môcť teraz po BREXITE uzavrieť obrovskú novú obchodnú dohodu. Tá dohoda má potenciál stať sa vôbec tou najväčšou a najlukratívnejšiou než akákoľvek dohoda, ktorá by mohla byť uzavretá s EÚ. Oslavuj, Boris!" dodal americký prezident.


"Myslím si, že sa tieto voľby zapíšu do dejín a dajú nám teraz, v tejto novej vláde, šancu rešpektovať vôľu britského ľudu, zmeniť túto krajinu k lepšiemu a rozvinúť potenciál všetkých obyvateľov tejto krajiny," povedal Johnson. Premiér zároveň zdôraznil, že výsledky dávajú strane silnú podporu, aby zabezpečila brexit a krajinu zjednotila. Johnson obhájil mandát vo svojom londýnskom obvode Uxbridge a South Ruislip.

Sturgeonová naopak v televízii Sky News uviedla, že odhady výsledkov v Škótsku naznačujú, že Škóti nechcú byť vo vláde s Johnsonom a z Európy sú vytrhnutí proti svojej vôli.


"Boris Johnson možno má mandát na to, aby z Európskej únie vyviedol Anglicko. Rozhodne ale nemá mandát na to, aby Škótsko vyviedol z EÚ. Škótsko musí mať právo rozhodovať o svojej budúcnosti," uviedla Sturgeonová.


Labouristická strana podľa Corbyna zažíva "veľmi smutnú noc". "Nepovedie stranu v žiadnych ďalších všeobecných voľbách," poznamenal Corbyn potom, čo sa potvrdilo, že obhájil svoj mandát v severolondýnskom obvode. Corbyn zároveň doplnil, že labouristov čakajú rokovania o budúcnosti a že v tomto období stranu povedie.


Šéfka Liberálnych demokratov Jo Swinsonová neobhájila svoje parlamentné kreslo, v jej obvode zvíťazila Škótska národná strana (SNP). Liberálni demokrati dúfali, že získajú hlasy odporcov brexitu, ale podľa odhadov výsledkov sa im podarilo zaistiť len o jedno kreslo viac ako v minulých voľbách v roku 2017.


EÚ je pripravená na rokovania s Britániou


Európska únia je pripravená na ďalšie rokovania s Britániou, musia však počkať, či nový britský parlament schváli brexitovú dohodu. Vyhlásil to dnes predseda Európskej rady Charles Michel v reakcii na odhady výsledkov štvrtkových britských volieb. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen podotkla, že EÚ je stále pripravená na akúkoľvek variantu.

"Teraz bude na (novom) britskom parlamente, aby schválil brexitovú dohodu," povedal Michel po rokovaní únijného summitu, počas ktorého sa lídri zoznámili s odhadmi a priebežnými výsledkami britského hlasovania. Podľa nich smerujú konzervatívci doterajšieho premiéra Borisa Johnsona k presvedčivému víťazstvu, ktoré im umožní schváliť dohodu a vystúpiť z EÚ na konci januára.


Libra ešte v noci bezprostredne po oznámení odhadov výsledkov britských volieb posilovala o rádovo 2% voči euru k úrovni 0,8285 GBP. Ešte pred oznámením odhadov pritom oslabovala. Voči doláru britská mena posilnila dokonca o 2,2 percenta na 1,3476 dolára, čo je tohtoročné maximum.


Podľa Michela zostanú únijné krajiny jednotné aj pri ďalších vyjednávaniach o budúcej podobe vzťahov s Britániou, počas ktorých sa pokúsi "zachovať blízku spoluprácu".

Von der Leyen poznamenala, že je potrebné počkať na konečné výsledky. "Potom si hneď vypočujeme premiéra, aby sme sa uistili, akou cestou pôjde," povedala. Pre EÚ bude podľa nej dôležité, aby počas dnešného pokračovania summitu prezidenti a premiéri členských krajín schválili mandát na ďalšie rokovanie.


Diplomati členských krajín Európskej únie privítali odhad výsledkov britských volieb. Napísala to agentúra Reuters. O "opatrnej" európskej radosti na twitteri píše bruselská spravodajkyňa BBC Katya Adlerová. Dôvodom pozitívnej reakcie je možné objasnenie situácie ohľadne brexitu, ktorý v posledných rokoch komplikuje fungovanie EÚ.


Zdroj: Patria, Reuters